Blog Axpo
Wszystko, co warto wiedzieć na temat energii i gazu dla firm
Koniec tarczy energetycznej dla firm – jak uchronić się przed gwałtownymi podwyżkami kosztów prądu?
Początek roku przyniósł firmom nowe wyzwania związane z gwałtownym wzrostem kosztów energii. Z końcem grudnia 2024 roku wygasła obowiązująca przez ostatnie dwa lata rządowa tarcza energetyczna dla przedsiębiorstw, co oznacza zniesienie ceny maksymalnej dla sektora MŚP. W związku z tym od stycznia tego roku niektóre firmy mierzą się ze wzrostem kosztów prądu. Tarcza została przedłużona tylko dla nielicznych podmiotów, jednak przedsiębiorcy mogą sięgnąć po inne sposoby na zabezpieczenie się przed rosnącymi cenami energii. Wprowadzona w 2022 roku tarcza energetyczna chroniła firmy przed podwyżkami cen prądu, przede wszystkim poprzez określenie maksymalnej ceny, którą przedsiębiorcy mogli zapłacić za jednostkę energii. Od początku 2025 roku ochrona rządowa nie obejmuje już małych i średnich przedsiębiorstw, które mierzą się nawet z kilkukrotnymi podwyżkami kosztów prądu. Jest to więc najlepszy moment dla firm z sektora MŚP na obranie strategii, która pomoże im uchronić się przed konsekwencjami rosnących cen i zabezpieczyć swoją przyszłość.
Zielona energia jako narzędzie do pozyskiwania nowych klientów i partnerów biznesowych
Cele związane z ochroną środowiska coraz częściej stają się integralnym elementem strategii przedsiębiorstw. Jednym z kluczowych sposobów na wspieranie zrównoważonego rozwoju jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). To rozwiązanie nie tylko pozwala firmom oszczędzać oraz spełniać normy emisyjne, ale także zwiększa ich przewagę konkurencyjną atrakcyjność wśród klientów. Oczekiwania klientów i partnerów biznesowych. Dla wielu firm konkurencja jest na tyle duża, że sama jakość i marka nie wystarczają, aby przebić się na rynku. Kluczową rolę w odwróceniu sytuacji może odegrać pozytywny wizerunek budowany poprzez wspieranie ekologii. Z uwagi na obecną sytuację klimatyczną oraz rosnącą świadomość ekologiczną zarówno klienci, jak i kontrahenci oczekują, że przedsiębiorcy będą wykazywać troskę o środowisko i aktywnie wspierać zrównoważony rozwój. Jak pokazują liczne badania, konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na wpływ działalności biznesowej na środowisko. Przykładem może być przeprowadzona w 2024 roku ankieta AMS, która wykazała, że aż 86% konsumentów oczekuje zaangażowania firm w działania proekologiczne.
Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?
Na rynku jest obecnie dostępnych wiele ofert prądu dla firm, dlatego wybór odpowiedniego sprzedawcy nie zawsze jest dla przedsiębiorców łatwym zadaniem. Chociaż cena, jaką oferuje dany sprzedawca, często odgrywa decydującą rolę, finalne koszty prądu zależą od kilku innych istotnych czynników. O tym, jak wybrać optymalną ofertę oraz dlaczego warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę energii, przeczytasz w tym artykule. Wybór sprzedawcy energii może mieć duże znaczenie dla działania firmy, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Od sprzedawcy zależy nie tylko wysokość rachunków – może też zapewnić przewidywalność kosztów i stabilność finansową, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zmianę dostawcy energii. Na co jednak zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert? Stała cena prądu i elastyczna oferta
Koniec tarczy energetycznej dla firm – czas na zabezpieczenie przed podwyżkami we własnym zakresie
Wraz z końcem tarczy antyinflacyjnej dla firm na energię, przedsiębiorcy stają przed nowym wyzwaniem – rosnącymi kosztami energii. W obliczu niepewności na rynku energetycznym, warto już teraz rozważyć ofertę, która może zabezpieczyć przed przyszłymi podwyżkami cen. Dlatego Axpo wprowadziło specjalne warunki na 5 lat do przodu. Dzięki takiemu długoterminowemu zabezpieczeniu, przedsiębiorstwa mogą zyskać stabilność i przewidywalność kosztów energetycznych, co jest kluczowe dla planowania finansowego.
Ślad węglowy a zielona energia w firmie – jak zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko?
Coraz więcej firm uwzględnia w swoich strategiach cele związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. Redukcja śladu węglowego staje się nie tylko kwestią etyki, ale i koniecznością, głównie ze względu na unijne regulacje wdrażane również w Polsce. Znaczącą rolę w realizacji tych celów ma zielona energia, która nie tylko przyczynia się do ograniczenia emisji CO₂, ale także zapewnia firmom liczne korzyści takie jak obniżenie kosztów operacyjnych. Świadomość dotycząca zmian klimatycznych ciągle rośnie, a wpływ biznesu na środowisko jest coraz bardziej widoczny i znaczący. Dlatego to właśnie od firm oczekuje się zdecydowanej reakcji na degradację klimatu i podejmowania działań proekologicznych. Firmy, które włączają cele środowiskowe do swojej strategii, nie tylko wspierają ochronę planety, ale również zyskują przewagę konkurencyjną.