Axpo blog

Udostępnij

Audyt energetyczny - kompleksowa analiza zużycia energii w przedsiębiorstwie

Po co firmie audyt energetyczny?

Czy Ty tak naprawdę wiesz, ile energii zużywasz? Czy masz świadomość, gdzie najwięcej ucieka Ci prądu? Potrafisz wskazać miejsca, w których wraz z ładunkami elektrycznymi uciekają złotówki? To kluczowe pytania, aby móc wprowadzić realne oszczędności. Chcesz płacić mniej za energię elektryczną – zrób audyt i przekonaj się sam, co właściwie zabiera Ci pieniądze z portfela.

Audyt energetyczny, czyli kompleksowa analiza zużycia energii

Każdy z nas bez najmniejszego problemu jest w stanie wykazać, ile zużywa prądu elektrycznego i jak bardzo dużo go to kosztuje. To naprawdę nic trudnego – wystarczy spojrzeć na ostatnią fakturę, abyś mógł poznać odpowiedzi na tak postawione pytania. Trudnym staje się jednak to, gdy chcesz dokładnie wiedzieć które urządzenie zużywa najwięcej prądu, a które pracuje najefektywniej. Czy zapalenie światła o 6 rano kosztuje Ciebie tyle samo co o 18-tej wieczorem? Czy bardziej opłaca się wstawić pranie przed wyjściem do pracy czy po powrocie. Takie pytania coraz częściej goszczą w Twojej głowie. Nie jesteś wyjątkiem – coraz więcej z nas stawia sobie je każdego dnia. Co więcej, one zupełnie tak samo brzmią w miejscu pracy – duże zakłady mogą tak dostosować swoją produkcję, aby była ona jeszcze tańsza!

Efektywność energetyczna to także obowiązki

Efektywność energetyczna – ten termin znamy już wszyscy, choć nie każdy wie co on właściwie oznacza. Stosowanie jego zasad to nie tylko droga do wymiernych oszczędnością, ale to także ustawowy obowiązek. Kto jemu podlega? Rządowe rozporządzenie z 2016 roku wskazuje, że z obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego wywiązać muszą się tzw. „duże przedsiębiorstwa”. Są to zakłady pracy, które w ostatnim roku obrotowym:

  • zatrudniały min 250 osób, 
  • osiągnęły roczny obrót netto większy niż 50 milionów euro, 
  • suma aktywów przekroczyła wartość 43 milinów euro.

Takie podmioty muszą przeprowadzać audyt energetyczny okresowo, tzn. raz na cztery lata. To specjalnie przygotowany raport obejmujący co najmniej szczegółowe analizy odbiorników odpowiadających za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii.

Korzyści z przeprowadzonego audytu energetycznego

Audyt energetyczny jest więc nie tylko przykrym ustawowym obowiązkiem, ale daje naprawdę realne wskazówki, gdzie możesz szukać oszczędności związanych z drożejącą energią. To tak naprawdę pierwszy krok do optymalnego gospodarowania prądem elektrycznym. Na podstawie otrzymanych rekomendacji możesz:

  • uruchamiać poszczególne urządzenia w czasie, w którym ich działanie kosztuje możliwie najmniej,
  • zamienić urządzenia zużywające najwięcej prądu na energooszczędne technologie,
  • zoptymalizować warunki umowy z obecnym dostawcą,
  • wybrać nową ofertę na sprzedaż energii.

Audyt energetyczny jest więc niezależnym opracowaniem wskazującym na możliwość podjęcia realnych działań prowadzących do oszczędności energii, a co za tym idzie również związanych z nią wydatków.

Audyt bada też oddziaływanie na środowisko

Dziś coraz częściej przy analizie zużycia energii bada się również oddziaływanie poszczególnych instalacji na środowisko naturalne. Takie informacje pozwalają na dostosowanie się do coraz wyższych standardów ekologicznych oraz na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, których praca nie wiąże się z negatywnym oddziaływaniem na otoczenie.

Jak wykonać audyt energetyczny?

Wysoko wyspecjalizowane firmy wykonują audyt energetyczny na podstawie otrzymanego zlecenia. Do wykonania całej dokumentacji audytorzy wykonują ocenę techniczną budynków, pomieszczeń oraz instalacji. Zaznajamiają się również z zastosowanym system ogrzewania i wentylacji oraz wewnętrznymi i zewnętrznymi źródłami pozyskiwania energii. Przydatne są również informacje dotyczące aktualnie ponoszonych kosztów i ich strukturze. Na ich podstawie opracowywany jest raport wskazujący działania jakie należy podjąć, aby osiągnąć wymierne korzyści. Warto z nich skorzystać!

Wymierne korzyści z Axpo Polska

Chcesz mieć realne oszczędności? Zamierzasz korzystać z taniej, bezpiecznej i zielonej energii? Twój audyt energetyczny wskazuje na konieczność zmian odejścia od trujących, drogich źródeł na rzecz tańszych, ekologicznych rozwiązań? Jest to więc dobry moment, abyś przełączył się na Axpo Polska. Jesteśmy największym, niezależnym odbiorcą energii ze źródeł odnawialnych w Polsce i największym producentem energii wodnej. Z naszych 100 hydroelektrowni pozyskujemy prąd dla 3 mln klientów w 29 krajach. Dołącz do nich i przekonaj się, jak proste jest oszczędne korzystanie z ekologicznej, taniej i bezpiecznej energii elektrycznej!

Data Publikacji:

17.6.2024

Tagi:

Energia dla firm
Reklama 1
Reklama 2

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska sp. z o.o, w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Brak powiązanych postów