Udostępnij
Jednym z bardzo wyraźnych kierunków, w którym podąża biznes, jest ekologia. Bezsprzecznie przedsiębiorstwa z każdej branży - nie tylko te produkcyjne - mają ogromny wpływ na środowisko. Według badania zrealizowanego przez DNB Bank Polska i PwC „Kierunki 2020. Zielona odpowiedzialność biznesu. Czy biznes przyjazny środowisku się opłaca?” prawie 25% badanych z największych firm w Polsce wskazuje, że zanieczyszczenie środowiska to obecnie największe wyzwanie ludzkości. Każda firma dokłada do tego swoją cegiełkę. Jednak gdybyśmy zdecydowali się korzystać lokalnie tylko z zielonej energii, moglibyśmy ograniczyć emisję CO2 o 57 milionów ton (to 17% rocznej emisji CO2 w Polsce). W imię troski o środowisko wiele firm wkracza na ścieżkę zrównoważonego rozwoju, decydując się na zmianę portfolio produktów na bardziej ekologiczne, współpracując z dostawcami zielonych rozwiązań czy też podejmując inicjatywy z zakresu ochrony środowiska, takie jak wykorzystywanie materiałów z recyklingu w procesie produkcji czy korzystanie z zielonej energii.
Poza oczywistymi zaletami wynikającymi ze stosowania zielonych rozwiązań, takich jak dbanie o przyszłość planety i wywieranie wpływu na rynek, jedną z najważniejszych z punktu widzenia przedsiębiorców korzyści jest oszczędność. Ekologiczne rozwiązania nie tylko zapobiegają dalszej degradacji środowiska, ale mogą też przynieść dodatkowy zysk. Jak wskazują autorzy raportu, w Polsce mamy duży obszar do zagospodarowania i rozwoju, jakim jest produktywność zasobów i energii. Prognozuje się, że dużym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju i lepszego wykorzystania dostępnych zasobów będzie wdrożenie odpowiednich technologii i sposobów zarządzania. Wiele działań i inicjatyw, które przedsiębiorcy mogą podjąć w tym kierunku, jest dość łatwych i tanich we wdrożeniu. Jednak podkreśla się przy tym, że to dopiero początek - organizacje, które planują rzeczywiście zadbać o środowisko i zrównoważony rozwój, a przy tym skorzystać z dodatkowych zalet zielonych rozwiązań (takich jak oszczędność i budowanie przewagi konkurencyjnej), powinny na stałe włączyć do swojej strategii działania proekologiczne, a także budować na nich swoje wewnętrzne procesy, produkty i usługi. Ekologiczne podejście do biznesu może stać się silną podstawą marki!
Również Axpo prowadzi działania wspierające środowisko i zapewnia wszystkim swoim klientom końcowym w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw zieloną energię w ramach wszystkich kontraktów na sprzedaż energii.
Data Publikacji:
12.6.2024Tagi:
Brak powiązanych postów