Axpo blog

Udostępnij

Jak korzystnie zmienić sprzedawcę energii dla firm?

Zmiana sprzedawcy energii nie musi wywoływać dreszczu emocji. Podpowiadamy, jak przez nią przejść i na co zwrócić uwagę, aby otrzymać tańszy prąd dla firm.

Już milion razy zdecydowano się zmienić sprzedawcę energii lub gazu. Wśród zmieniających są nie tylko duże koncerny, ale także rodzime firmy oraz pojedyncze gospodarstwa domowe. Właściciel punktu handlowego, rolnik czy przedsiębiorca oferujący swoje usługi - dziś naprawdę każdy może wybrać swojego dostawcę mediów. Wszystko to zawdzięczamy wprowadzonej w 2017 roku liberalizacji rynku. Dlaczego zatem nie warto skorzystać z przysługujących nam praw i skorzystać ze zmiany sprzedawcy? 

Obecnie w Polsce jest prawie 18 mln odbiorców końcowych energii elektrycznej. W zależności od sposobu poboru mocy podzieleni są na cztery podstawowe grupy taryfowe. Są to odbiorcy:

 • przemysłowi – zasilani z sieci wysokiego oraz średniego napięcia (grupa A i B),
 • biznesowi – przyłączeni do sieci niskiego napięcia, pobierający energię
  elektryczną niezbędną do prowadzonej działalności gospodarczej (grupa C),
 • gospodarstwa domowe (grupa G).

Tylko w czerwcu 2021 zużycie we wszystkich grupach wyniosło 13,7 TWh energii! Przy czym, warto wiedzieć, że jeden terawat to miliard kilowatów. Wciąż najwięcej pochodzi ze spalania węgla kamiennego i brunatnego oraz gazu, jednakże coraz więcej mówi się o transformacji energetycznej i udziale odnawialnych źródeł energii. Największą grupę odbiorców stanowią gospodarstwa domowe, których jest 15,4 mln.

Z jakiego powodu warto zmienić sprzedawcę prądu lub gazu?

Do 2017 roku rynek handlu energią i gazem był zmonopolizowany. Oznaczało to, że nie mieliśmy żadnego wpływu na to, od kogo kupujemy np. prąd. 1 lipca 2017 roku wszystko się zmieniło… Wprowadzone wtedy przepisy wg. zasady TPA (Third Party Access) pozwoliły nam, końcowym odbiorcom energii, wybrać dowolnego sprzedawcę prądu czy gazu. Od tego czasu każdy z nas może dostawać dwie faktury związane z:

 • sprzedażą energii/gazu – umowa sprzedaży,
 • dostawą energii/gazu – umowa z operatorem systemu dystrybucyjnego.

Możliwe jest również skorzystanie z umowy kompleksowej, kiedy to operator systemu dystrybucyjnego i sprzedawca jest jednym podmiotem. Dlaczego warto zmienić sprzedawcę?

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta – zmiana sprzedawcy prądu lub gazu wiąże się z możliwością otrzymania korzystniejszej ceny. Większa konkurencja na rynku powoduje obniżenie kosztów. Chcesz płacić mniej za energię elektryczną – rozważ zmianę dotychczasowego sprzedawcy!

Chcesz pożegnać wysokie rachunki za prąd? Przywitaj się z nowym dostawcą.

Do chwili obecnej z możliwości zmiany sprzedawcy energii skorzystało już prawie 1 mln osób. Liczby te systematycznie rosną, co jest najlepszym dowodem potwierdzającym, że taka decyzja po prostu się opłaca.

W Axpo właściciele firm mogą liczyć na konkurencyjne stawki za KWh energii i opłatę handlową już od 1zł. Do tego otrzymują zieloną energię w standardzie, potwierdzoną certyfikatem! 

Co więcej, zmiana sprzedawcy energii jest:

 • szybka – wystarczy trochę kliknięć, a cały proces zmiany sprzedawcy możliwy
  jest online,
 • bezkosztowa – nie wiąże się z dodatkowymi opłatami czy wymianą liczników
 • intuincyjna – dostawca energii wykonuje cały proces w Twoim imieniu,
 • bezpieczna – proces nie wiąże się z przerwami w dostawie prądu.

To nic prostszego, aby już teraz zmienić sprzedawcę prądu czy gazu. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić! Porównaj obecną stawkę za energię oraz opłatę handlową (często sięgającą kilkudziesięciu złotych miesięcznie) z ofertami jakie są dostępne na rynku.

Na co uważać przy wyborze nowego dostawcy energii?

Cena to nie jedyne kryterium wyboru dostawcy energii. Zapoznając się z ofertą sprzedawcy warto zgłębić informacje dotyczące samej firmy. Przykładowo, Axpo Polska jest częścią Grupy Axpo, firmy działającej od 100 lat, z siedzibą w Szwajcarii. To globalny wytwórca i partner w obrocie i sprzedaży energii dla 3 mln klientów w 29 krajach. Czy wiesz, że aż 93% klientów i partnerów jest w pełni usatysfakcjonowanych z usług Axpo Polska, podkreślając na pierwszym miejscu wysoką jakość obsługi klienta? Czy Twój obecny sprzedawca może poszczycić się taką renomą? Poza tym, przyjrzyj się koniecznie warunkom zawieranego kontraktu, takimi jak:

 • czas, na jaki zawierany jest kontrakt,
 • automatyczne przedłużanie umowy,
 • informacje o dodatkowych opłatach lub karach za wcześniejszą rezygnację z
  umowy.

Chcesz mieć pewność otrzymywania zielonej energii w konkurencyjnej cenie? Sprawdź ofertę Axpo i dołącz do 15 000 zadowolonych klientów w Polsce. To naprawdę się opłaca!

Data Publikacji:

12.6.2024

Tagi:

Z rynku energii
Reklama 1
Reklama 2

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska sp. z o.o, w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Brak powiązanych postów