Axpo blog

Udostępnij

Jak uchronić się przed podwyżkami cen prądu?

Wielu rolników i przedsiębiorców z branży usługowych, jak np. kwiaciarnie, salony kosmetyczne, warsztaty samochodowe czy zakłady krawieckie, doskonale pamięta frustrację sprzed 3 lat związaną z otrzymywaniem z miesiąca na miesiąc coraz wyższych rachunków za energię dla firm. Najnowsze analizy wskazują, że w niedalekiej przyszłości historia może się powtórzyć.  

Od początku 2021 roku w drastyczny sposób rosną koszty uprawnień do emisji CO2, a przez to także ceny prądu. Obecnie koszt uprawnień do emisji CO2 wynosi ok. 243 zł/t, a zdaniem ekspertów Axpo już niedługo może wzrosnąć nawet do 100 eur, czyli ok. 450 zł. Co to oznacza dla małych przedsiębiorców w taryfie C11?  Prawie dwukrotny wzrost ceny za MWh energii! 

Wzrost kosztów uprawnień jest m.in. wynikiem polityki Unii Europejskiej, która zmierza do odejścia od węgla i tym samym zmniejszania opłacalności utrzymywania wysokoemisyjnych źródeł energii. 

Z tak drastycznymi podwyżkami cen energii mieliśmy do czynienia w 2018 r. Ówczesna sytuacja była trudna nie tylko dla odbiorców energii. Część spółek obrotu energią nie przetrwała na rynku, inne zmieniły swój cennik – niestety na niekorzyść przedsiębiorców korzystających z taryfy C. Wówczas Axpo zdecydowało, że nie podniesie opłat klientom i aktualnie także chcemy tego uniknąć. Dlatego już teraz zwracamy uwagę na ten niepokojący trend i proponujemy rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo małym i średnim przedsiębiorstwom – mówi Katarzyna Bienias, Członek Zarządu i Dyrektor sprzedaży do małych i średnich przedsiębiorstw w Axpo Polska. 

 

To dobry czas na przejrzenie dotychczasowych umów! 

Sytuacja z 2018 r. nauczyła wiele firm, by zawsze dokładnie sprawdzać zapisy w umowie zawieranej ze sprzedawcą energii. Sugerujemy zwracać baczną uwagę na klauzule umożliwiające zmianę ceny energii w trakcie obowiązywania kontraktu lub nawet możliwość przeniesienia praw do umowy, czyli odsprzedanie klienta innej firmie. Inne doświadczenie sprzed trzech lat uczy, by decydować się na współpracę jedynie ze stabilnymi, obecnymi od dłuższego czasu w branży spółkami obrotu, które są odporne na zmiany rynkowe. Przed podpisaniem umowy warto więc sprawdzić, w jaki sposób dana firma poradziła sobie chociażby w roku 2018 i jaką politykę cenową zastosowała wobec klientów. 

Zdaniem ekspertów Axpo obecnie korzystne mogą okazać się opcje długoterminowego zabezpieczenia cen energii. Dzięki nim przedsiębiorcy nie odczują zapowiadanych podwyżek w kolejnych rachunkach za prąd. Niektóre produkty zakładają także możliwość zweryfikowania cennika za kilka miesięcy, aby zyskać pewność, że wybrana opcja faktycznie będzie korzystna dla danej firmy. Może to być więc bardzo dobry moment na zmianę sprzedawcy energii. Jednak warto przed tym zrobić dokładne badanie rynku, przeanalizować kilka ofert i zapoznać się ze wszystkimi zapisami w umowie.  

Data Publikacji:

12.6.2024

Tagi:

Energia dla firm
Reklama 1
Reklama 2

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska sp. z o.o, w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Brak powiązanych postów