Axpo blog

Udostępnij

Jak wybrać i zmienić dostawcę prądu dla firmy - poradnik krok po kroku

Zmiana dotychczasowego sprzedawcy prądu dla firmy może stanowić ważny krok w kierunku oszczędzania. Warto podkreślić, że każdy, w tym także przedsiębiorca, ma swobodne prawo wyboru w kwestii dostawcy prądu. Choć wydawać się może, że jest to proces złożony i trudny, w niniejszym artykule rozwiejemy te wątpliwości i podpowiemy, jak wybrać i zmienić dostawcę prądu dla firmy - szybko i sprawnie z minimum formalności.

Zmiana sprzedawcy prądu

Pomimo, że dystrybutorzy prądu w Polsce są przypisani do danych obszarów kraju, to już dostawcy tej energii, czyli sprzedawcy, mogą zostać wybrani przez przedsiębiorców. Pierwsza zmiana dostawcy prądu może wydawać się sporym wyzwaniem. Jeśli jednak firma nie jest zadowolona z usług obecnego sprzedawcy, warto rozważyć jego zmianę. Taka zmiana wcale nie jest skomplikowana, a korzyści dla firmy płynące z tego mogą być spore. Przy pierwszej zmianie, ogromne znaczenie ma, czy odbiorca energii dokonuje tego samodzielnie, czy też za pośrednictwem pełnomocnictwa udzielonego nowemu sprzedawcy energii. Wybór pierwszej opcji wiąże się z wykonaniem kilku kroków. Warto zapoznać się z nimi i wybrać prąd dla firm od sprawdzonego sprzedawcy.

 

Samodzielna procedura - krok po kroku

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć jest wybór sprzedawcy energii. Warto przeanalizować dostępne oferty i wybrać tę, która posiada dobre opinie i pozwoli firmie zaoszczędzić. Można w tym celu skorzystać z porównywarki ofert lub odwiedzić bezpośrednio strony sprzedawców prądu. Energia dla przedsiębiorstw nie musi wcale generować ogromnych nakładów finansowych, a odpowiednio dobrana do potrzeb oferta może w znaczny sposób zredukować koszty i uchronić przed podwyżkami w przyszłości. Po zaakceptowaniu warunków dochodzi do zawarcia nowej umowy, która wchodzi w życie w momencie wygaśnięcia umowy z poprzednim dostawcą. Odbiorca powinien wypowiedzieć obowiązującą umowę kompleksową z dotychczasowym sprzedawcą prądu. Czasami wiąże się to z rozdzieleniem płatności za dystrybucję i energię, co skutkuje otrzymywaniem dwóch niezależnych faktur za prąd. Kolejnym istotnym krokiem, jest zawarcie umowy o świadczenie usług dystrybucji. Ta z kolei zaczyna obowiązywać, gdy wygasa umowa kompleksowa. Ten rodzaj umowy można zawrzeć na czas nieokreślony, dzięki czemu nie trzeba jej rozwiązywać i ponownie zawierać przy ewentualnej kolejnej zmianie dostawcy energii. Ostatnią kwestią formalną jest poinformowanie OSD, czyli operatora systemu dystrybucyjnego o zmianie sprzedawcy. Można tego dokonać przez formularz dostępny na stronie dystrybutora. Warto również sprawdzić, czy konieczne będzie dostosowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego, a także dokładny odczyt liczników z dnia zmiany sprzedawcy. Na podstawie tego odczytu tworzy się rozliczenie końcowe. Pamiętaj, że zmiana dostawcy prądu jest całkowicie bezpłatna.


Prosta i bezpieczna zmiana sprzedawcy prądu w Twoim imieniu

Zmiany sprzedawcy energii można dokonać także przy pomocy pełnomocnika, którym jest nowy sprzedawca. Proces ten jest znacznie krótszy, ponieważ pełnomocnik wyręcza przedsiębiorcę we wszystkich kwestiach formalnych opisanych wyżej. Wystarczy, że odbiorca wybierze nowego dostawcę prądu i zawrze z nim umowę sprzedaży oraz udzieli pełnomocnictwa na potrzeby zmiany sprzedawcy. Pamiętaj, że pełnomocnictwo nie upoważnia do żadnych innych działań w imieniu odbiorcy. W skrócie potrzebne jest wyłącznie do tego, aby zaoszczędzić czas i bezpłatnie przeprowadzić formalności w imieniu klienta – od kontaktu z OSD po zlecenie odczytania liczników do wykonania rozliczenia końcowego. Powierzenie tej procedury nowemu sprzedawcy to znaczne ułatwienie i oszczędność czasu, a cały proces zmiany sprzedawcy jest bezpłatny. Korzystnym rozwiązaniem jest również zawarcie umowy na sprzedaż prądu online. To wygodne oraz bezpieczne rozwiązanie, które wykorzystuje e-podpis i pozwala cieszyć się benefitami zmiany sprzedawcy bez wychodzenia z domu! Na wybieram.axpo.com dostępna jest kompleksowa oferta dla firm, którą można samodzielnie dostosować do potrzeb swojego biznesu. Co istotne zielona energia wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, dostępna jest dla przedsiębiorstw w cenie energii konwencjonalnej. Przystępując do zmiany dystrybutora prądu miej pod ręką "starą" fakturę za prąd i umowę na prąd, będziesz potrzebować kilku informacji z tych dokumentów i do dzieła!

Data Publikacji:

12.6.2024

Tagi:

Poradniki
Energia dla firm
Reklama 1
Reklama 2

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska sp. z o.o, w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Brak powiązanych postów