Axpo blog

Udostępnij

Jakie prawa ma kupujący energię elektryczną ?

Konsumenci nie zawsze znają swoje prawa. Ci, którzy kupują energię, koncentrują się głównie na obowiązku, jakim jest uiszczanie comiesięcznych opłat za pobrany prąd. Tymczasem mają również szereg praw. Wśród nich są m.in. swobodny wybór sprzedawcy energii elektrycznej czy możliwość rozwiązania zawartej umowy. Dowiedz się, jakie prawa masz jako konsument dokonujący zakupu energii.

1. Masz swobodny wybór sprzedawcy energii elektrycznej – optymalizuj swoje koszty

Przed 2007 rokiem firmy nie miały takiej swobody w dostępie do ofert różnych sprzedawców energii elektrycznej jak obecnie. Dzięki wprowadzeniu tzw. zasady TPA (z ang. Third party access), odbiorcy końcowi mogą kupować prąd nie tylko od lokalnych czy dotychczasowych sprzedawców. Mają możliwość wyboru spośród wszystkich ofert dostępnych na rynku i wybrania korzystniejszych dla siebie warunków. Umożliwia to przede wszystkim optymalizację kosztów prowadzonej działalności, gromadzenie oszczędności finansowych i decydowanie o sposobie prowadzenia rozliczeń.

2. Sprzedawca powinien wysyłać Ci powiadomienia o planowanych zmianach w taryfach i warunkach dostaw prądu

Wiele osób obawia się, że warunki umowy zawartej ze sprzedawcą energii elektrycznej mogą ulec zmianie bez ich wiedzy. W Polsce kwestie częstotliwości zmian i sposobu informowania o nich są regulowane zapisami ustawy [1].
Zgodnie z nimi, nowa taryfa zaczyna obowiązywać nie wcześniej niż 14 dni i nie później niż 45 dni od daty jej opublikowania. O zmianie muszą być poinformowani klienci, a ci, którzy nie zgodzą się na nowe zasady, mają możliwość wypowiedzenia umowy.

3. Możesz zrezygnować z umowy, jeśli sprzedawca zmienił jej warunki

Jeżeli nowo obowiązujące warunki umowy czy regulaminu nie będą Ci odpowiadały, możesz wypowiedzieć ją w najbliższym możliwym terminie[2], o czym sprzedawca energii ma obowiązek Cię poinformować. Jest to odgórnie obowiązujące prawo i sprzedawcy energii elektrycznej dla firm są zobligowani je przestrzegać. Jeżeli sprzedawca umieściłby w umowie własne warunki rozwiązania czy odstąpienia od umowy, zachodzi ryzyko, że zgodnie z art. 385(3) pkt 14 Kodeksu cywilnego, dopuścił się zastosowania klauzul niedozwolonych.

4. Masz możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej

Cały proces zmiany sprzedawcy jest dzisiaj maksymalnie uproszczony – nie jest przesadą porównanie go do procesu zmiany operatora sieci komórkowej. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie formalności nowemu sprzedawcy poprzez przekazanie pełnomocnictwa. Nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami, a spółka obrotu wyręczy Cię i odpowiednio poinformuje o przebiegu całego procesu. Pamiętaj też, że zmiana sprzedawcy energii elektrycznej nie oznacza przerw w dostawie prądu.

[1] art. 47 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. 2022  poz. 1385, z późn. zm.).

[2] art. 384 (1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2022, poz. 1360, z późń. zm.).

Data Publikacji:

12.6.2024

Tagi:

Energia dla firm
Reklama 1
Reklama 2

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska sp. z o.o, w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Brak powiązanych postów