Udostępnij
Komu nie przysługuje upust za energię w 2024 r.?
Sytuacja na rynku energii w 2023 r. nie pozostała bez wpływu na jej odbiorców. Odpowiedzią rządu na gwałtowny wzrost cen prądu było uruchomienie ustawowych mechanizmów mrożenia cen, które zostały podtrzymane do 30 czerwca 2024 r. Rządowe tarcze przewidują także, że uprawnieni odbiorcy mogą otrzymać 10% upustu liczonego od kosztów rozliczeń za energię wykorzystaną w 2023 r., jednak nie wszystkim grupom odbiorców upust przysługuje.
Ustawy, uchwalone 27 października 2022 r.* oraz 7 października 2022 r.**, objęły m.in. mikro-przedsiębiorców, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe nadzwyczajnymi środkami chroniącymi je przed skutkami podwyżek cen energii. W związku z tym mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz inne podmioty uprawnione mogą korzystać z ceny maksymalnej, która od 1 października 2023 r. wynosi 693 zł/MWh. W 2024 roku części odbiorców uprawnionych przysługuje również upust a ograniczenie zużycia energii w 2023 roku. Warto pamiętać jednak o tym, że nie wszystkim odbiorcom uprawnionym przysługuje prawo do upustu za energię elektryczną – warunki przyznawania zwrotów zostały określone we wspomnianych wyżej ustawach.
Kiedy odbiorca kwalifikuje się do upustu za prąd wykorzystany w 2023 r.?
Zgodnie z ustawą z 27 października 2022 r. upust przysługuje odbiorcom uprawnionym, o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. b oraz c ww. ustawy, czyli małym przedsiębiorcom, średnim przedsiębiorcom oraz mikroprzedsiębiorcom w zakresie zużycia prądu na potrzeby podstawowej działalności, jak również rolnikom, innym niż odbiorcy uprawnieni w rozumieniu ustawy z 7 października 2022 r., zużywającym energię na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Więcej o ustawie z 27 października 2022 r. przeczytasz tutaj: https://www.axpo.com/pl/pl/dla-firm/Obsluga-i-pomoc/ustawy-pradowe/ustawa-z-dnia-27-10-22.html
Odbiorcy uprawnieni objęci upustem to zgodnie z ustawą z 7 października 2022 r. odbiorcy z grupy taryfowej G, którzy zużywają energię na cele przypisane tej grupie taryfowej, oraz odbiorcy zużywający prąd na potrzeby budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego.
Kto nie otrzyma upustu za energię w 2024 r.?
Jest kilka grup odbiorców, które nie kwalifikują się do otrzymania upustu. Upust za energię elektryczną w 2024 r. nie przysługuje:
- jednostkom samorządowym i spółkom realizującym na ich rzecz usługi (np. w zakresie transportu zbiorowego, ochrony zdrowia, wodociągów, budownictwa mieszkaniowego, organizacji ruchu drogowego, pomocy społecznej etc.)
- instytucjom takim jak organizacje pomocy społecznej, placówki oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, związki wyznaniowe, spółdzielnie inwalidów, jednostki straży pożarnej, ośrodki działalności kulturalnej, schroniska dla zwierząt etc.
- podmiotom zapewniającym energię elektryczną przedsiębiorcom, samorządom, instytucjom etc.
czyli odbiorcom uprawnionym, o których mowa w art. 2 ust 2. lit. d, e oraz f) ustawy z 27 października 2022 r.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać upust?
Aby móc skorzystać z upustu za energię elektryczną, trzeba również spełnić konkretne warunki dotyczące poziomu zużycia prądu przez odbiorcę. Uzyskanie upustu w wysokości 10% kwoty rozliczenia sprzedaży energii w 2023 r. zależy od tego, czy odbiorca będzie miał udokumentowane zmniejszenie jej zużycia w ostatnich kilkunastu miesiącach. Okresy porównawcze są nieco inne dla odbiorców biznesowych i indywidualnych, przy czym kwalifikacji podlega każdy punkt poboru energii indywidualnie.
Aby przedsiębiorstwo kwalifikowało się do upustu, poziom zużycia energii pomiędzy 1 stycznia 2023 r. a 31 grudnia 2023 r. musi być nie większy niż 90% średniego rocznego zużycia prądu w danym punkcie poboru w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2022 r (licząc od dnia rozpoczęcia dostaw).
W przypadku gospodarstw domowych możliwość otrzymania zwrotu dotyczy tych odbiorców, u których zużycie energii od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. wyniosło co najmniej 10% mniej niż średnioroczne zużycie w danym punkcie poboru między 1 października 2021 r. a 31 grudnia 2022 r.
Jeśli powyższe warunki nie zostaną spełnione, odbiorca nie otrzyma upustu za energię w 2024 r.
Jeśli zastanawiasz się, czy upust Ci przysługuje, możesz sprawdzić to z naszym Kalkulatorem Upustu – wypełnij formularz, a kalkulację prześlemy na Twój adres e-mail: https://wybieram.axpo.com/kalkulator-upustu
* Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych
mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciuniektórych odbiorców w 2023 r..
** Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach
służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z
sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Data Publikacji:
12.6.2024Tagi:

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?
Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.
Ostanie wpisy z tej kategorii:
Koniec tarczy energetycznej dla firm – jak uchronić się przed gwałtownymi podwyżkami kosztów prądu?
Początek roku przyniósł firmom nowe wyzwania związane z gwałtownym wzrostem kosztów energii. Z końcem grudnia 2024 roku wygasła obowiązująca przez ostatnie dwa lata rządowa tarcza energetyczna dla przedsiębiorstw, co oznacza zniesienie ceny maksymalnej dla sektora MŚP. W związku z tym od stycznia tego roku niektóre firmy mierzą się ze wzrostem kosztów prądu. Tarcza została przedłużona tylko dla nielicznych podmiotów, jednak przedsiębiorcy mogą sięgnąć po inne sposoby na zabezpieczenie się przed rosnącymi cenami energii. Wprowadzona w 2022 roku tarcza energetyczna chroniła firmy przed podwyżkami cen prądu, przede wszystkim poprzez określenie maksymalnej ceny, którą przedsiębiorcy mogli zapłacić za jednostkę energii. Od początku 2025 roku ochrona rządowa nie obejmuje już małych i średnich przedsiębiorstw, które mierzą się nawet z kilkukrotnymi podwyżkami kosztów prądu. Jest to więc najlepszy moment dla firm z sektora MŚP na obranie strategii, która pomoże im uchronić się przed konsekwencjami rosnących cen i zabezpieczyć swoją przyszłość.
Zielona energia jako narzędzie do pozyskiwania nowych klientów i partnerów biznesowych
Cele związane z ochroną środowiska coraz częściej stają się integralnym elementem strategii przedsiębiorstw. Jednym z kluczowych sposobów na wspieranie zrównoważonego rozwoju jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). To rozwiązanie nie tylko pozwala firmom oszczędzać oraz spełniać normy emisyjne, ale także zwiększa ich przewagę konkurencyjną atrakcyjność wśród klientów. Oczekiwania klientów i partnerów biznesowych. Dla wielu firm konkurencja jest na tyle duża, że sama jakość i marka nie wystarczają, aby przebić się na rynku. Kluczową rolę w odwróceniu sytuacji może odegrać pozytywny wizerunek budowany poprzez wspieranie ekologii. Z uwagi na obecną sytuację klimatyczną oraz rosnącą świadomość ekologiczną zarówno klienci, jak i kontrahenci oczekują, że przedsiębiorcy będą wykazywać troskę o środowisko i aktywnie wspierać zrównoważony rozwój. Jak pokazują liczne badania, konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na wpływ działalności biznesowej na środowisko. Przykładem może być przeprowadzona w 2024 roku ankieta AMS, która wykazała, że aż 86% konsumentów oczekuje zaangażowania firm w działania proekologiczne.
Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?
Na rynku jest obecnie dostępnych wiele ofert prądu dla firm, dlatego wybór odpowiedniego sprzedawcy nie zawsze jest dla przedsiębiorców łatwym zadaniem. Chociaż cena, jaką oferuje dany sprzedawca, często odgrywa decydującą rolę, finalne koszty prądu zależą od kilku innych istotnych czynników. O tym, jak wybrać optymalną ofertę oraz dlaczego warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę energii, przeczytasz w tym artykule. Wybór sprzedawcy energii może mieć duże znaczenie dla działania firmy, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Od sprzedawcy zależy nie tylko wysokość rachunków – może też zapewnić przewidywalność kosztów i stabilność finansową, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zmianę dostawcy energii. Na co jednak zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert? Stała cena prądu i elastyczna oferta