Udostępnij
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z nowym sprzedawcą energii?
Obniżenie opłat za prąd to jeden ze sposobów na zapewnienie oszczędności nie tylko w gospodarstwach domowych, ale przede wszystkim w przedsiębiorstwach, gdzie energia generuje najczęściej spore koszty. Od kiedy odbiorcy mogą samodzielnie decydować o wyborze sprzedawcy prądu, wielu z nich rozważa wybór korzystniejszej współpracy. Jeśli dotychczasowy sprzedawca nie spełnia naszych oczekiwań, warto sprawdzić, co ma do zaoferowania konkurencja. Tym bardziej że dobrze dopasowana do potrzeb firmy oferta może nie tylko zmniejszyć koszty energii, ale też zapewnić ochronę przed podwyżkami w kolejnych miesiącach czy latach.
Zmiana sprzedawcy energii
Przy wyborze nowego sprzedawcy w pierwszej kolejności – poza samym cennikiem – warto zwrócić uwagę na inne aspekty, które będą warunkowały bezpieczeństwo naszego biznesu i dobrą współpracę na co dzień. Dlatego sprawdźmy pozycję sprzedawcy na rynku, jego zabezpieczenie kapitałowe, jakość usług czy gotowość do wsparcia w przeprowadzeniu procesu zmiany. Jednak sam wybór sprzedawcy to jeszcze nie koniec – pamiętajmy o tym, aby dokładnie przyjrzeć się zapisom w umowie i samemu sposobowi rozliczeń.
Przed podpisaniem umowy
W kontrakcie zawieranym ze sprzedawcą znajdziesz wiele informacji decydujących o tym, czy w dłuższej perspektywie współpraca będzie opłacalna. Warto przyjrzeć się temu, jaki jest okres trwania umowy – najczęściej im jest on dłuższy, tym więcej można zaoszczędzić w dalszej perspektywie, m.in. ze względu na korzystniejsze ceny oferowane klientom zawierającym dłuższe kontrakty. Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zmienna lub stała stawka opłat za energię. Każdy z tych modeli rozliczeniowych ma swoje zalety w zależności od potrzeb użytkownika, dlatego w przypadku wątpliwości warto skonsultować ten punkt z nowym sprzedawcą.
Nie powinniśmy pomijać też informacji o opłatach dodatkowych. Naliczanie opłat i ich wysokość może różnić się między sprzedawcami energii (np. w przypadku opłaty handlowej), więc tym bardziej warto przyjrzeć im się dokładniej. Umowa powinna zawierać też informacje o rabatach, na które umówiliśmy się ze sprzedawcą. Zmiana sprzedawcy to też dobry moment na zweryfikowanie, czy taryfa, z której korzystamy, jest dopasowana do specyfiki naszego biznesu.
Zielona rewolucja energetyczna
Podczas weryfikacji nowej umowy zachęcamy też do sprawdzenia, czy istnieją w niej zapisy potwierdzające, że prąd dla firm pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE). OZE są przyszłością energetyki – w 2023 roku Polska wyprodukowała rekordową ilość zielonej energii, przyczyniając się jednocześnie do zmniejszenia udziału węgla w rynku energetycznym do najniższego poziomu w historii. Ten trend będzie się tylko pogłębiał, biorąc pod uwagę, w którą stronę podąża globalna polityka środowiskowa oraz dyrektywy UE i jak rośnie nasza świadomość co do konieczności ochrony środowiska naturalnego. Dlatego korzystanie z OZE w przypadku firm przekłada się na budowanie wizerunku świadomej ekologicznie marki, na co coraz częściej zwracają uwagę klienci. Zielona energia jest też mniej podatna na wahania cen, co zapewnia większe oszczędności w przyszłości. Energię pochodzącą w 100% z odnawialnych źródeł oferuje swoim klientom Axpo, wychodząc naprzeciw ich potrzebom dzięki elastycznym opcjom współpracy.
Pamiętajmy o tym, że sama umowa ze sprzedawcą energii powinna być transparentna i zrozumiała. Liczy się też elastyczność sprzedawcy i możliwość konsultacji merytorycznej z jego ekspertami. W Axpo zyskasz nie tylko pomoc w wyborze optymalnej oferty, ale i dopasujesz ją do potrzeb swoich i swojego biznesu.
Data Publikacji:
17.6.2024Tagi:

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?
Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.
Ostanie wpisy z tej kategorii:
Koniec tarczy energetycznej dla firm – jak uchronić się przed gwałtownymi podwyżkami kosztów prądu?
Początek roku przyniósł firmom nowe wyzwania związane z gwałtownym wzrostem kosztów energii. Z końcem grudnia 2024 roku wygasła obowiązująca przez ostatnie dwa lata rządowa tarcza energetyczna dla przedsiębiorstw, co oznacza zniesienie ceny maksymalnej dla sektora MŚP. W związku z tym od stycznia tego roku niektóre firmy mierzą się ze wzrostem kosztów prądu. Tarcza została przedłużona tylko dla nielicznych podmiotów, jednak przedsiębiorcy mogą sięgnąć po inne sposoby na zabezpieczenie się przed rosnącymi cenami energii. Wprowadzona w 2022 roku tarcza energetyczna chroniła firmy przed podwyżkami cen prądu, przede wszystkim poprzez określenie maksymalnej ceny, którą przedsiębiorcy mogli zapłacić za jednostkę energii. Od początku 2025 roku ochrona rządowa nie obejmuje już małych i średnich przedsiębiorstw, które mierzą się nawet z kilkukrotnymi podwyżkami kosztów prądu. Jest to więc najlepszy moment dla firm z sektora MŚP na obranie strategii, która pomoże im uchronić się przed konsekwencjami rosnących cen i zabezpieczyć swoją przyszłość.
Zielona energia jako narzędzie do pozyskiwania nowych klientów i partnerów biznesowych
Cele związane z ochroną środowiska coraz częściej stają się integralnym elementem strategii przedsiębiorstw. Jednym z kluczowych sposobów na wspieranie zrównoważonego rozwoju jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). To rozwiązanie nie tylko pozwala firmom oszczędzać oraz spełniać normy emisyjne, ale także zwiększa ich przewagę konkurencyjną atrakcyjność wśród klientów. Oczekiwania klientów i partnerów biznesowych. Dla wielu firm konkurencja jest na tyle duża, że sama jakość i marka nie wystarczają, aby przebić się na rynku. Kluczową rolę w odwróceniu sytuacji może odegrać pozytywny wizerunek budowany poprzez wspieranie ekologii. Z uwagi na obecną sytuację klimatyczną oraz rosnącą świadomość ekologiczną zarówno klienci, jak i kontrahenci oczekują, że przedsiębiorcy będą wykazywać troskę o środowisko i aktywnie wspierać zrównoważony rozwój. Jak pokazują liczne badania, konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na wpływ działalności biznesowej na środowisko. Przykładem może być przeprowadzona w 2024 roku ankieta AMS, która wykazała, że aż 86% konsumentów oczekuje zaangażowania firm w działania proekologiczne.
Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?
Na rynku jest obecnie dostępnych wiele ofert prądu dla firm, dlatego wybór odpowiedniego sprzedawcy nie zawsze jest dla przedsiębiorców łatwym zadaniem. Chociaż cena, jaką oferuje dany sprzedawca, często odgrywa decydującą rolę, finalne koszty prądu zależą od kilku innych istotnych czynników. O tym, jak wybrać optymalną ofertę oraz dlaczego warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę energii, przeczytasz w tym artykule. Wybór sprzedawcy energii może mieć duże znaczenie dla działania firmy, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Od sprzedawcy zależy nie tylko wysokość rachunków – może też zapewnić przewidywalność kosztów i stabilność finansową, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zmianę dostawcy energii. Na co jednak zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert? Stała cena prądu i elastyczna oferta