Axpo blog

Udostępnij

Czy przysługuje Ci zwrot za energię w 2024 r.? Sprawdź to z naszym kalkulatorem!

W ostatnim czasie w internecie i mediach pojawia się mnóstwo informacji o ułatwieniach dla odbiorców energii, które związane są z sytuacją na rynku energii i wyższymi cenami prądu. Niektóre zasady ich działania są skomplikowane, dlatego warto się z nimi zapoznać. Poza utrzymaniem do końca czerwca 2024 r. ceny maksymalnej dla zakupu energii, odbiorcy mogą liczyć w tym roku również na upust. Jeśli Twój biznes lub gospodarstwo domowe zużyły w 2023 r. nie więcej niż 90% wolumenu energii niż w latach poprzednich, możesz kwalifikować się do otrzymania w 2024 roku upustu w wysokości 10% wartości zakupu energii z 2023 r.!

Poniżej wyjaśniamy, komu przysługuje upust i jakie warunki trzeba
spełnić, aby go otrzymać. Upusty są przyznawane na podstawie dwóch ustaw:


Komu przysługuje upust w rozliczeniach zakupu energii w 2024 r.?

Zgodnie z Ustawą z 27 października 2022 r. upust przysługuje niektórym odbiorcom uprawnionym wymienionym w tej ustawie, czyli:

  • mikroprzedsiębiorcom, a także małym i średnim przedsiębiorcom na potrzeby podstawowej działalności,
  • rolnikom prowadzącym działalność jako osoby fizyczne, którzy nie są odbiorcami uprawnionymi (według Ustawy z 7 października 2022 r.) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Dotyczy to tych odbiorców, którzy w 2023 r. w danym punkcie poboru energii nie przekroczyli 90% średniego rocznego wolumenu zużycia energii elektrycznej w okresie pomiędzy 1 stycznia 2018 r. a 31 grudnia 2022 r. 

Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, upust przysługuje odbiorcy z grupy taryfowej G, który zużywa energię na cele przypisane do tej grupy, oraz odbiorcy zużywającemu prąd na potrzeby budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego (w tym drugim przypadku – pod warunkiem złożenia oświadczenia, niezależnie od zasad rozliczania). Dotyczy to odbiorców, których poziom zużycia energii elektrycznej od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. (5 kwartałów) nie był wyższy niż 90% średniego rocznego zużycia prądu z okresu między 1 października 2021 r. a 31 grudnia 2022 r (również 5 kwartałów).

Co ważne, zasady kwalifikacji do upustów ustalane są oddzielnie dla każdego punktu poboru energii.

Jaka jest wartość upustu?

W przypadku firm wielkość upustu wyniesie 10% kwoty rozliczenia sprzedaży energii netto (na fakturze widnieje ona jako „energia czynna” lub „sprzedaż energii elektrycznej”) w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. (czyli z okresu 1 roku kalendarzowego). Analogicznie w przypadku odbiorców z grupy taryfowej G upust stanowi 10% kwoty rozliczenia sprzedaży energii brutto poniesionej przez odbiorcę w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. (czyli z okresu 5 kwartałów kalendarzowych).

Kiedy przysługuje upust?

Głównym kryterium przyznania upustu dla przedsiębiorstw są dane pomiarowe zużycia energii w MWh w danym punkcie poboru w okresie 1 stycznia 2018 r.–31 grudnia 2023 r. Jeśli odbiorca uprawniony nie pobierał energii w tym okresie, podstawą wyliczenia średniego rocznego zużycia będzie:

  • poziom zużycia prądu od momentu rozpoczęcia nabywania energii do 31 grudnia 2022 r. przeliczony proporcjonalnie dla całego wspomnianego zakresu czasowego,
  • zużycie deklarowane przez odbiorcę w umowie sprzedaży, jeśli została ona zawarta po 31 grudnia 2022 r.

W przypadku gospodarstw domowych podstawą do określenia,
czy upust przysługuje, jest poziom zużycia energii elektrycznej w MWh w danym punkcie poboru w okresie 1 października 2021 r.–31 grudnia 2023 r. Jeśli odbiorca rozpoczął zużycie w danym punkcie poboru po 1 października 2021 r., upust mu nie przysługuje.

Istnieje jednak łatwiejszy sposób na sprawdzenie, czy przysługuje Ci upust w 2024 roku i jakiej kwoty zwrotu możesz się spodziewać. Sprawdź nasz Kalkulator Upustu!

https://wybieram.axpo.com/kalkulator-upustu

Wystarczy uzupełnić niezbędne informacje oraz dane kontaktowe, a kalkulację prześlemy na Twój adres e-mail.

Więcej informacji znajduje się również na naszej stronie internetowej w sekcji pytań i odpowiedzi: Ustawy prądowe | Axpo

Data Publikacji:

12.6.2024

Tagi:

Energia dla firm
Reklama 1
Reklama 2

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska sp. z o.o, w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Brak powiązanych postów