Axpo blog

Udostępnij

Wstrzymanie dostaw gazu w firmie – zobacz, kiedy może Cię to dotyczyć

Stabilne dostawy paliwa gazowego to dla wielu priorytet, który gwarantuje ciągłość działania przedsiębiorstwa. Przerwa w dostępie do gazu może być efektem awarii, ale także zaniedbania ze strony klienta. Dowiedz się, kiedy sprzedawca może wstrzymać dostawy i jak unikać takich sytuacji.

Kiedy sprzedawca może wstrzymać dostawy gazu

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie dotrzymuje warunków umowy, sprzedawca może wstrzymać dostawy. Prawo energetyczne dość jasno definiuje, kto i w jakich sytuacjach może spodziewać się takich konsekwencji:

• Odbiorca spóźniający się z zapłatą za paliwo gazowe – w takim wypadku sprzedawca może wstrzymać dostawy każdorazowo po upłynięciu 30 dni od terminu płatności. 31. dnia od upłynięcia terminu płatności sprzedawca ma prawo wstrzymać dostawy gazu nawet gdy niedopłata wynosi 0,01 zł;

• Odbiorca, u którego funkcjonuje stara instalacja stanowiąca zagrożenie dla środowiska, kondycji budynku, a także zdrowia i życia ludzi – Polska Spółka Gazownictwa (PSG), która jest dystrybutorem, może w takiej sytuacji zdecydować o wstrzymaniu dostaw gazu;

• Odbiorca, który nielegalnie pobiera paliwo gazowe – PSG jako dystrybutor może podjąć decyzję o wstrzymaniu dostaw np. w sytuacji, w której sprzedawca wystosował już wniosek o wstrzymanie dostaw, a klient nielegalnie znów podłączył się do sieci. Taką informację PSG może uzyskać od sprzedawcy, który odnotuje w danym punkcie zużycie, mimo że już wystawiono klientowi wniosek o wstrzymanie dostaw czy demontaż licznika;

Jak wygląda wstrzymanie i wznowienie dostaw gazu?

Pamiętaj, że samo wstrzymanie dostaw gazu dla Twojej firmy nie jest równoznaczne z anulowaniem należności, jakie powinieneś zapłacić. Jeśli przedsiębiorstwo energetyczne zdecydowało się na wstrzymanie dostaw, powinno poinformować Cię o swojej decyzji. Zgodnie z prawem energetycznym, wystarczy listowne wezwanie do zapłaty. Sprzedawca nie ma obowiązku dzwonienia lub komunikowania w innej formie niż korespondencyjna.

Jeśli otrzymałeś informację o wstrzymaniu dostaw gazu, a mimo to nie uregulujesz zaległej opłaty w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia, wydarzy się jeden w poniższych scenariuszy:

• Pierwszy – znacznie częściej praktykowany – to demontaż układu pomiarowego.

Sprzedawca wystosowuje wniosek do PSG o zaprzestanie dostarczania gazu ze względu na zadłużenie. PSG procesuje go i w większości przypadków udaje się do klienta, aby zrealizować wniosek o wstrzymanie, co wiąże się z dezaktywacją i demontażem licznika. Jeśli będziesz chciał wznowić dostawy gazu lub zawrzeć umowę z innym sprzedawcą, będziesz musiał jeszcze raz zapłacić za zakup i montaż licznika.

To, z jaką datą poszczególne wnioski zostaną zrealizowanie, nie jest do końca zależne od sprzedawcy, ale to do niego należy podjęcie decyzji dotyczącej wstrzymania i wznowienia dostaw.

• Drugi – stosowany w przypadku zakupu energii elektrycznej, ale od jakiegoś czasu praktykowany także przy gazie – to przeniesienie klienta na cennik rezerwowy, zwykle dużo mniej korzystny niż standardowa oferta u sprzedawcy energii.

Kiedy można złożyć reklamację za wstrzymanie dostaw?

Jeśli opłacasz zadłużenie w ostatniej chwili, może zdarzyć się tak, że dokumenty czy potwierdzenie zapłaty nie dojdą na czas i nastąpi wstrzymanie dostaw gazu, pomimo że uregulowałeś należności. W takim wypadku warto znać swoje prawa i wiedzieć o możliwości złożenia reklamacji. Jeśli opłaciłeś rachunki, a mimo to dostawa gazu została wstrzymana, skontaktuj się ze swoim sprzedawcą. Ma on ustawowy obowiązek niezwłocznie wznowić dostawy.

Zazwyczaj wystarczy telefonicznie skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta i poinformować o przesłaniu na skrzynkę mailową potwierdzenia dokonania płatności. Po pozytywnej weryfikacji takiego zgłoszenia sprzedawca powinien przywrócić dostawy. Pamiętaj jednak, że sprzedawca potrzebuje na to nieco czasu, ponieważ nie da się automatycznie włączać i wyłączać dostaw gazu. Dlatego tym bardziej warto pamiętać o nieodkładaniu uregulowania rachunków na ostatnią chwilę.

Data Publikacji:

18.6.2024

Tagi:

Energia dla firm
Reklama 1

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz Autoryzowanych Partnerów Axpo w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz Autoryzowanych Partnerów Axpo informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Koniec tarczy energetycznej dla firm – jak uchronić się przed gwałtownymi podwyżkami kosztów prądu?

Początek roku przyniósł firmom nowe wyzwania związane z gwałtownym wzrostem kosztów energii. Z końcem grudnia 2024 roku wygasła obowiązująca przez ostatnie dwa lata rządowa tarcza energetyczna dla przedsiębiorstw, co oznacza zniesienie ceny maksymalnej dla sektora MŚP. W związku z tym od stycznia tego roku niektóre firmy mierzą się ze wzrostem kosztów prądu. Tarcza została przedłużona tylko dla nielicznych podmiotów, jednak przedsiębiorcy mogą sięgnąć po inne sposoby na zabezpieczenie się przed rosnącymi cenami energii.   Wprowadzona w 2022 roku tarcza energetyczna chroniła firmy przed podwyżkami cen prądu, przede wszystkim poprzez określenie maksymalnej ceny, którą przedsiębiorcy mogli zapłacić za jednostkę energii. Od początku 2025 roku ochrona rządowa nie obejmuje już małych i średnich przedsiębiorstw, które mierzą się nawet z kilkukrotnymi podwyżkami kosztów prądu. Jest to więc najlepszy moment dla firm z sektora MŚP na obranie strategii, która pomoże im uchronić się przed konsekwencjami rosnących cen i zabezpieczyć swoją przyszłość.

Zielona energia jako narzędzie do pozyskiwania nowych klientów i partnerów biznesowych

Cele związane z ochroną środowiska coraz częściej stają się integralnym elementem strategii przedsiębiorstw. Jednym z kluczowych sposobów na wspieranie zrównoważonego rozwoju jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). To rozwiązanie nie tylko pozwala firmom oszczędzać oraz spełniać normy emisyjne, ale także zwiększa ich przewagę konkurencyjną atrakcyjność wśród klientów.  Oczekiwania klientów i partnerów biznesowych. Dla wielu firm konkurencja jest na tyle duża, że sama jakość i marka nie wystarczają, aby przebić się na rynku. Kluczową rolę w odwróceniu sytuacji może odegrać pozytywny wizerunek budowany poprzez wspieranie ekologii. Z uwagi na obecną sytuację klimatyczną oraz rosnącą świadomość ekologiczną zarówno klienci, jak i kontrahenci oczekują, że przedsiębiorcy będą wykazywać troskę o środowisko i aktywnie wspierać zrównoważony rozwój. Jak pokazują liczne badania, konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na wpływ działalności biznesowej na środowisko. Przykładem może być przeprowadzona w 2024 roku ankieta AMS, która wykazała, że aż 86% konsumentów oczekuje zaangażowania firm w działania proekologiczne. 

Prąd dla firm - czy cena jest kluczowym czynnikiem wyboru sprzedawcy?

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele ofert prądu dla firm, dlatego wybór odpowiedniego sprzedawcy nie zawsze jest dla przedsiębiorców łatwym zadaniem. Chociaż cena, jaką oferuje dany sprzedawca, często odgrywa decydującą rolę, finalne koszty prądu zależą od kilku innych istotnych czynników. O tym, jak wybrać optymalną ofertę oraz dlaczego warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę energii, przeczytasz w tym artykule. Wybór sprzedawcy energii może mieć duże znaczenie dla działania firmy, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Od sprzedawcy zależy nie tylko wysokość rachunków – może też zapewnić przewidywalność kosztów i stabilność finansową, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zmianę dostawcy energii. Na co jednak zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert? Stała cena prądu i elastyczna oferta