Udostępnij
Mały i średni biznes kupuje prąd po cenach zmiennych (spotowych)
W ciągu ostatniego półrocza zainteresowanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw kontraktami bazującymi na cenach zmiennych wzrosło o ponad 50%. Umożliwiając klientom udział w giełdzie, rynek oferuje różne rozwiązania: od stawek ustalanych miesięcznie po rozliczenia według stałej ceny kwartalnej czy nawet rocznej. Oferta kontraktów o zmiennej cenie dostępna jest dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich skali działalności.
W czerwcu 2021 roku średnia cena energii elektrycznej TGeBase notowana na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) wynosiła 353,56 zł, a po roku już 884,68 zł. To wzrost o 250%! Jednoznacznie pokazuje to, jak zmiennym rynkiem jest sektor energii. W dodatku na razie nic nie zapowiada spadków. Wpływa na to zarówno napięta sytuacja geopolityczna i gospodarcza, jak i nabierająca tempa transformacja energetyczna. Motorem zmian jest przede wszystkim chęć optymalizacji i dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii. Widać to zarówno na poziomie makro, w skali krajowej, jak i mikro, patrząc na zachowania średnich i małych przedsiębiorstw.
– W ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość klientów. Uważniej śledzą trendy rynkowe oraz aktywniej szukają najbardziej korzystnych rozwiązań. Nie poprzestają na klasycznym modelu stałej ceny i chętniej włączają się udział w rynku. W ostatnich miesiącach daje się zauważyć rosnące zainteresowanie kontraktami bazującymi na stawkach zmiennych, odzwierciedlającymi wahania na TGE – w ciągu ostatniego pół roku wybór tego typu kontraktów wzrósł o ponad połowę. W efekcie, rozwiązanie, które jeszcze 2-3 lata temu było niszowe, teraz stanowi istotną część portfela umów zawieranych przez odbiorców energii. Co więcej, jest ono dostępne dla wszystkich firm, niezależnie od wielkości prowadzonego biznesu – mówi Katarzyna Bienias, Head Small & Medium Enterprises w Axpo Polska.
Nie każdy przedsiębiorca jest jednak gotowy, aby rozliczać się na podstawie ceny zmieniającej się co miesiąc. Dlatego rynek energii oferuje także rozwiązania pośrednie, umożliwiające udział w giełdzie, ale jednocześnie zabezpieczające cenę na pewien okres.
Wolisz rozliczać się co miesiąc…
W przypadku kontraktów zakładających comiesięczną zmianę ceny spółki obrotu oferują możliwość rozliczania po cenie dla konkretnej godziny w miesiącu, notowanej na TGE. Decydują się na to przede wszystkim firmy, których zapotrzebowanie na prąd dla firm jest w miarę stabilne lub co najmniej możliwe do przewidzenia, w szczególności poza godzinami szczytowymi. Rozwiązanie wybierają także przedsiębiorcy, którzy oczekują, że ceny zaczną spadać w nieodległej przyszłości i czekają na lepszy moment zakupowy, by powrócić do „klasycznego” rozliczania według długookresowych stałych cen.
– Kontrakty bazujące na cenach zmieniających się co miesiąc mogą przynieść nie tylko długofalowe, ale i natychmiastowe korzyści w postaci stawki mniejszej nawet o kilkanaście procent w porównaniu z „cenami stałymi”. Na to rozwiązanie obecnie stawiają nie tylko większe przedsiębiorstwa, ale również mikro i małe firmy – dodaje Katarzyna Bienias z Axpo Polska.
…czy co kwartał?
Niektórzy przedsiębiorcy wolą wybierać produkty o mniejszym ryzyku, ale jednocześnie chcą także, choć częściowo, dopasować koszty do realiów rynkowych. Decydują się zatem na kontrakty rozkładające wahania stawek na transze, tzn. zakładające zmianę ceny w perspektywie kwartalnej, półrocznej, a nawet rocznej. Przy takim rozwiązaniu stawka ustalana jest na postawie ceny rynkowej z określonego dnia miesiąca poprzedzającego kontraktowany okres. Jak to wygląda w praktyce? W przypadku przedsiębiorcy decydującego się na kwartalne rozliczenie, cena dla I kwartału roku liczona jest na podstawie notowania TGE z grudnia ubiegłego roku, dla II kwartału brana pod uwagę jest cena z marca aktualnego roku itd.
– Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy planują swoje budżety w perspektywie dłuższej niż miesiąc. To zazwyczaj firmy, w których zakup energii elektrycznej jest istotną częścią kosztów działalności. Wybierając rozwiązanie transzowe, zyskują poczucie stabilności i mają ułatwione prognozowanie finansowe. Są to kontrakty zbliżone do umów bazujących na stawkach stałych, niezależnych od wahań giełdowych – mówi Katarzyna Bienias z Axpo Polska.
Data Publikacji:
12.6.2024Tagi:

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?
Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.
Ostanie wpisy z tej kategorii:
Współpraca ze sprzedawcą energii: jakie pytania zadać przed podpisaniem umowy?
Współpraca ze sprzedawcą prądu może nie tylko pomóc obniżyć koszty prądu w firmie, ale też zwiększyć przewidywalność wydatków oraz wzmocnić przewagę konkurencyjną. Dlatego przed podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą energii warto sprawdzić kilka kwestii, które mogą wpłynąć na przyszłość przedsiębiorstwa i jakość współpracy. Stawka stała vs. zmienna. Jednym z najważniejszych czynników, na który zwracają uwagę klienci przy wyborze sprzedawcy prądu, jest cena energii. Warto jednak zwrócić uwagę także na sposób rozliczania, np. czy sprzedawca oferuje możliwość wyboru stałej ceny na cały okres trwania umowy oraz jak długo można z niej korzystać. Możliwość wyboru stałej stawki chroni przedsiębiorców przed podwyżkami cen energii, a w związku z tym umożliwia kontrolowanie wydatków i planowanie budżetu. Z kolei stawka zmienna opiera się na notowaniach giełdowych i zmienia się w zależności od sytuacji na rynku. W przypadku spadku cen na giełdzie – Twoja stawka również proporcjonalnie się obniży i możesz liczyć na oszczędności.
Energetyczne partnerstwo: sprzedawca prądu dla efektywnego biznesu
Aby firma działała efektywnie, potrzebuje sprawdzonych partnerów. Dotyczy to również sprzedawców energii – wbrew pozorom współpraca z odpowiednim sprzedawcą nie ogranicza się tylko do zakupu prądu. To przede wszystkim długoterminowe partnerstwo, które może korzystnie wpłynąć na wzrost Twojej firmy i zapewnić spokój o jej przyszłość. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Dlaczego wybór sprzedawcy prądu ma znaczenie?
Jak zarządzać energią w branży produkcyjnej?
Firmy produkcyjne mają ogromne zapotrzebowanie energetyczne, co przekłada się na wysokie opłaty za prąd. Przy tak dużej skali zużycia wszelkie podwyżki cen energii mogą sprawić, że rachunki wzrosną o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, znacznie obciążając firmowy budżet. Jak ustrzec się przed wzrostem opłat za prąd i odpowiednio zarządzać energią? Odpowiedź znajdziesz w artykule.