Udostępnij
Zmiana sprzedawcy prądu – jak zmienia się fakturowanie?
Z każdym miesiącem tysiące użytkowników biznesowych i indywidualnych decydują się na zmianę sprzedawcy prądu. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, między styczniem a sierpniem 2023 roku na wybór nowego sprzedawcy zdecydowało się 16 tysięcy klientów. Zachęcają do tego przede wszystkim korzystniejsze oferty i łatwy proces zmiany. Warto jednak dokładnie się z nim zapoznać, aby uniknąć zaskoczenia – po zmianie sprzedawcy energii sposób rozliczania i fakturowania może być inny niż do tej pory.
Jako odbiorcy energii nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że na naszych fakturach za prąd poza dodatkowymi opłatami widnieją dwie kluczowe usługi: dystrybucji i sprzedaży energii. O ile dystrybutorzy prądu są przypisani do konkretnych regionów, to sprzedawców energii elektrycznej możemy wybrać samodzielnie. Od 1 lipca 2007 roku każdy ma możliwość decydowania, od kogo kupuje energię elektryczną, dzięki wprowadzeniu zasady Third Party Access. W związku z tym wielu przedsiębiorców i klientów indywidualnych podjęło już decyzję o wyborze nowego sprzedawcy – od 2007 roku zmiany dokonało już ponad milion osób.
Dlaczego warto zmienić sprzedawcę energii?
Odbiorcy prądu są coraz bardziej świadomi dostępności konkurencyjnych ofert, które zachęcają do zastanowienia się nad podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą. Zmiana sprzedawcy jest korzystna z wielu powodów, wśród których na pierwszym miejscu znajduje się oszczędność – najczęściej na niższą kwotę na fakturze poza atrakcyjną ceną samej energii składa się również obecność opłat dodatkowych, ich wysokość (jak np. opłaty handlowej) i możliwość negocjacji cen z pozycji nowego klienta. Warto też zwrócić uwagę, że w cenie prądu wytwarzanego tradycyjnie sprzedawcy tacy jak Axpo oferują energię pochodzącą z odnawialnych źródeł.
Jednym z głównych powodów wstrzymujących użytkowników przed zmianą sprzedawcy jest obawa o załatwienie kwestii formalnych i skomplikowany proces przejścia na nową umowę. W rzeczywistości zmiana sprzedawcy prądu jest łatwa – można zrobić to samodzielnie lub za pośrednictwem nowego sprzedawcy, udzielając mu pełnomocnictwa (co jest krótszą drogą i pozwala uniknąć wielu formalności).
O czym trzeba pamiętać podczas zmiany sprzedawcy prądu?
Zmiana sprzedawcy wiąże się z kilkoma zmianami widocznymi przede wszystkim w sposobie rozliczeń. Najczęściej dotychczasowa umowa, z której chcą zrezygnować użytkownicy, to tzw. umowa kompleksowa obejmująca zarówno sprzedaż, jak i dystrybucję energii. Po wypowiedzeniu umowy z dotychczasowym sprzedawcą zdarza się, że trzeba podpisać dwie nowe umowy – jedną z nowym sprzedawcą, drugą natomiast z dystrybutorem prądu (dzieje się tak wtedy, gdy użytkownik zmienia sprzedawcę po raz pierwszy – przy kolejnej zmianie sprzedawcy nie trzeba będzie na nowo podpisywać umowy dystrybucyjnej). Od momentu wygaśnięcia poprzedniej umowy klient otrzymuje dwie niezależne faktury za energię (za usługę sprzedaży i dystrybucji osobno). Nie wpływa to jednak w żaden sposób na wzrost kosztów – opłaty na tych fakturach nie powielają się. Nie zawsze jest to oczywiste, zwłaszcza gdy przywykliśmy do otrzymywania jednej faktury za prąd, dlatego warto mieć to na uwadze.
Po zmianie sprzedawcy pozostaje złożenie wniosku u Operatora Systemu Dystrybucyjnego z powiadomieniem o zmianie sprzedawcy. Warto też sprawdzić, czy potrzebny będzie dokładny odczyt stanu licznika z dnia przejścia do nowego sprzedawcy i dostosowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego, który niekiedy wymaga modernizacji (dotyczy to przede wszystkim klientów z grupy taryfowej B). W przypadku gdy udzielamy pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy, jego przedstawiciel wyręcza nas w dokonywaniu tych formalności.
Sam proces przejścia do nowego sprzedawcy prądu dla firmy nie jest skomplikowany, szczególnie gdy w kwestiach formalnych możemy skorzystać ze wsparcia nowego sprzedawcy. Dlatego warto rozważyć zmianę, zwłaszcza kiedy nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych usług. W dodatku sam proces jest bezpłatny, a korzyści w postaci oszczędności, sprawnej obsługi klienta czy stabilnych warunków współpracy mogą okazać się nie do przecenienia!
Data Publikacji:
12.6.2024Tagi:

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?
Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.
Ostanie wpisy z tej kategorii:
Współpraca ze sprzedawcą energii: jakie pytania zadać przed podpisaniem umowy?
Współpraca ze sprzedawcą prądu może nie tylko pomóc obniżyć koszty prądu w firmie, ale też zwiększyć przewidywalność wydatków oraz wzmocnić przewagę konkurencyjną. Dlatego przed podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą energii warto sprawdzić kilka kwestii, które mogą wpłynąć na przyszłość przedsiębiorstwa i jakość współpracy. Stawka stała vs. zmienna. Jednym z najważniejszych czynników, na który zwracają uwagę klienci przy wyborze sprzedawcy prądu, jest cena energii. Warto jednak zwrócić uwagę także na sposób rozliczania, np. czy sprzedawca oferuje możliwość wyboru stałej ceny na cały okres trwania umowy oraz jak długo można z niej korzystać. Możliwość wyboru stałej stawki chroni przedsiębiorców przed podwyżkami cen energii, a w związku z tym umożliwia kontrolowanie wydatków i planowanie budżetu. Z kolei stawka zmienna opiera się na notowaniach giełdowych i zmienia się w zależności od sytuacji na rynku. W przypadku spadku cen na giełdzie – Twoja stawka również proporcjonalnie się obniży i możesz liczyć na oszczędności.
Energetyczne partnerstwo: sprzedawca prądu dla efektywnego biznesu
Aby firma działała efektywnie, potrzebuje sprawdzonych partnerów. Dotyczy to również sprzedawców energii – wbrew pozorom współpraca z odpowiednim sprzedawcą nie ogranicza się tylko do zakupu prądu. To przede wszystkim długoterminowe partnerstwo, które może korzystnie wpłynąć na wzrost Twojej firmy i zapewnić spokój o jej przyszłość. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Dlaczego wybór sprzedawcy prądu ma znaczenie?
Jak zarządzać energią w branży produkcyjnej?
Firmy produkcyjne mają ogromne zapotrzebowanie energetyczne, co przekłada się na wysokie opłaty za prąd. Przy tak dużej skali zużycia wszelkie podwyżki cen energii mogą sprawić, że rachunki wzrosną o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent, znacznie obciążając firmowy budżet. Jak ustrzec się przed wzrostem opłat za prąd i odpowiednio zarządzać energią? Odpowiedź znajdziesz w artykule.