Axpo blog

Udostępnij

Zmiana sprzedawcy prądu – jak zmienia się fakturowanie?

Z każdym miesiącem tysiące użytkowników biznesowych i indywidualnych decydują się na zmianę sprzedawcy prądu. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, między styczniem a sierpniem 2023 roku na wybór nowego sprzedawcy zdecydowało się 16 tysięcy klientów. Zachęcają do tego przede wszystkim korzystniejsze oferty i łatwy proces zmiany. Warto jednak dokładnie się z nim zapoznać, aby uniknąć zaskoczenia – po zmianie sprzedawcy energii sposób rozliczania i fakturowania może być inny niż do tej pory.

Jako odbiorcy energii nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że na naszych fakturach za prąd poza dodatkowymi opłatami widnieją dwie kluczowe usługi: dystrybucji i sprzedaży energii. O ile dystrybutorzy prądu są przypisani do konkretnych regionów, to sprzedawców energii elektrycznej możemy wybrać samodzielnie. Od 1 lipca 2007 roku każdy ma możliwość decydowania, od kogo kupuje energię elektryczną, dzięki wprowadzeniu zasady Third Party Access. W związku z tym wielu przedsiębiorców i klientów indywidualnych podjęło już decyzję o wyborze nowego sprzedawcy – od 2007 roku zmiany dokonało już ponad milion osób. 

Dlaczego warto zmienić sprzedawcę energii?

Odbiorcy prądu są coraz bardziej świadomi dostępności konkurencyjnych ofert, które zachęcają do zastanowienia się nad podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą. Zmiana sprzedawcy jest korzystna z wielu powodów, wśród których na pierwszym miejscu znajduje się oszczędność – najczęściej na niższą kwotę na fakturze poza atrakcyjną ceną samej energii składa się również obecność opłat dodatkowych, ich wysokość (jak np. opłaty handlowej) i możliwość negocjacji cen z pozycji nowego klienta. Warto też zwrócić uwagę, że w cenie prądu wytwarzanego tradycyjnie sprzedawcy tacy jak Axpo oferują energię pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Jednym z głównych powodów wstrzymujących użytkowników przed zmianą sprzedawcy jest obawa o załatwienie kwestii formalnych i skomplikowany proces przejścia na nową umowę. W rzeczywistości zmiana sprzedawcy prądu jest łatwa – można zrobić to samodzielnie lub za pośrednictwem nowego sprzedawcy, udzielając mu pełnomocnictwa (co jest krótszą drogą i pozwala uniknąć wielu formalności).

O czym trzeba pamiętać podczas zmiany sprzedawcy prądu?

Zmiana sprzedawcy wiąże się z kilkoma zmianami widocznymi przede wszystkim w sposobie rozliczeń. Najczęściej dotychczasowa umowa, z której chcą zrezygnować użytkownicy, to tzw. umowa kompleksowa obejmująca zarówno sprzedaż, jak i dystrybucję energii. Po wypowiedzeniu umowy z dotychczasowym sprzedawcą zdarza się, że trzeba podpisać dwie nowe umowy – jedną z nowym sprzedawcą, drugą natomiast z dystrybutorem prądu (dzieje się tak wtedy, gdy użytkownik zmienia sprzedawcę po raz pierwszy – przy kolejnej zmianie sprzedawcy nie trzeba będzie na nowo podpisywać umowy dystrybucyjnej). Od momentu wygaśnięcia poprzedniej umowy klient otrzymuje dwie niezależne faktury za energię (za usługę sprzedaży i dystrybucji osobno). Nie wpływa to jednak w żaden sposób na wzrost kosztów – opłaty na tych fakturach nie powielają się. Nie zawsze jest to oczywiste, zwłaszcza gdy przywykliśmy do otrzymywania jednej faktury za prąd, dlatego warto mieć to na uwadze.

Po zmianie sprzedawcy pozostaje złożenie wniosku u Operatora Systemu Dystrybucyjnego z powiadomieniem o zmianie sprzedawcy. Warto też sprawdzić, czy potrzebny będzie dokładny odczyt stanu licznika z dnia przejścia do nowego sprzedawcy i dostosowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego, który niekiedy wymaga modernizacji (dotyczy to przede wszystkim klientów z grupy taryfowej B). W przypadku gdy udzielamy pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy, jego przedstawiciel wyręcza nas w dokonywaniu tych formalności.

Sam proces przejścia do nowego sprzedawcy prądu dla firmy nie jest skomplikowany, szczególnie gdy w kwestiach formalnych możemy skorzystać ze wsparcia nowego sprzedawcy. Dlatego warto rozważyć zmianę, zwłaszcza kiedy nie jesteśmy zadowoleni z dotychczasowych usług. W dodatku sam proces jest bezpłatny, a korzyści w postaci oszczędności, sprawnej obsługi klienta czy stabilnych warunków współpracy mogą okazać się nie do przecenienia!

Data Publikacji:

12.6.2024

Tagi:

Poradniki
Reklama 1
Reklama 2

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska sp. z o.o, w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Brak powiązanych postów