Axpo blog

Udostępnij

Czym jest taryfa energii lub gazu i od czego zależy? Czy możesz zmienić grupę taryfową?

Wysokość opłat za energię elektryczną lub gaz zależy między innymi od taryfy, z której korzystamy. Czym właściwie jest taryfa i grupa taryfowa? Czy można ją zmienić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym materiale.

Taryfą nazywamy plan cenowy, który sprzedawcy energii elektrycznej lub gazu oferują klientom z poszczególnych grup taryfowych – zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorstwom. Zatwierdzaniem i kontrolowaniem taryf zajmuje się Urząd Regulacji Energetyki, co zapewnia ich transparentność. Odbiorcy ustalają taryfę z dystrybutorem energii, a na podstawie stawek przypisanych do danej grupy taryfowej rozliczają się za swój poziom zużycia ze sprzedawcą. Dopasowanie taryfy do potrzeb użytkownika jest o tyle istotne, że pozwala odpowiednio zarządzać energią w czasie, a docelowo zoptymalizować koszty energii lub gazu. 

Grupy taryfowe energii elektrycznej

Taryfy energetyczne określają ceny energii za kWh w określonych dniach i godzinach. Grupy taryfowe obejmują użytkowników energii spełniających podobne kryteria, takie jak:

●      moc umowna
●      poziom napięcia sieci w miejscu dostarczania prądu
●      system rozliczeń
●      liczba rozliczeniowych stref czasowych
●      zużycie energii na potrzeby gospodarstw domowych

W Polsce odbiorcy energii są rozliczani na podstawie kilku typów taryf, które są oznaczone specjalnymi kodami (np. B21a). Jak odczytywać nazwy grup taryfowych?

Litery w kodzie taryfy określają poziom napięcia:

A – wysokie napięcie – dla największych przedsiębiorstw,
B – średnie napięcie – przeznaczona dla dużych firm,
C – niskie napięcie – dla małych i średnich firm oraz gospodarstw rolnych,
G – przeznaczona dla gospodarstw domowych niezależnie od poziomu napięcia.

Pierwsza cyfra taryfy określa moc umowną oznaczoną jako 1 w przypadku mocy nie większej niż 40 kW oraz 2 przy mocy powyżej 40 kW. Druga cyfra podawana w przedziale od 1 do 4 oznacza liczbę stref, które obejmuje rozliczenie. Ostatnia litera będąca opcjonalnym oznaczeniem określa podział na strefy czasowe (np. a – strefa szczytowa i pozaszczytowa, b – strefa dzienna i nocna lub w – strefa weekendowa). 

Czy można zmienić grupę taryfową energii?

Dzięki dobrze dobranej grupie taryfowej jesteśmy w stanie zoptymalizować koszty prądu i zadbać o efektywne rozplanowanie jego zużycia – np. poprzez wykorzystanie tańszych stawek nocnych (jak w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, które działają również w nocy). Dlatego warto zweryfikować, czy jesteśmy w odpowiedniej grupie taryfowej, a jeśli mamy co do tego wątpliwości – rozważyć jej zmianę. Grupę taryfową można zmienić raz w roku. Każdy wniosek o zmianę jest weryfikowany przez operatora i to od niego zależy, czy do takiej zmiany dojdzie. Czasem należy najpierw złożyć nowe warunki przyłączenia w celu dostosowania przyłącza do oczekiwanej grupy taryfowej.

Warto pamiętać o tym, że od 2007 roku mamy możliwość zmiany sprzedawcy energii – taki krok może przełożyć się na jeszcze większe oszczędności ze względu na konkurencyjne oferty na rynku. 

Grupy taryfowe gazu

Odbiorca gazu jest przydzielany do grupy taryfowej na podstawie rocznej wysokości zużycia, rodzaju pobieranego gazu i miejsca jego odbioru. Jeśli chodzi o rodzaje paliwa gazowego, stosuje się gaz wysokometanowy, zaazotowany, propan-butan-powietrze lub propan-butan rozprężony. Grupy taryfowe najczęściej opisywane są literą W (od gazu wysokometanowego) i w zależności od poziomu rocznego zużycia określane jako W1, W2, W3 etc. Druga liczba w nazwie grupy oznacza liczbę odczytów w okresie umownym, np. W1.2. Ten system nazewnictwa jest analogiczny dla innych gazów opisywanych innymi literami (np. gaz zaazotowany to S lub Z). 

Czy można zmienić grupę taryfową gazu? 

Są dwa przypadki, w których grupa taryfowa gazu może zostać zmieniona:

●      kiedy poziom zużycia gazu daje podstawę do przeniesienia odbiorcy do innej grupy taryfowej – wtedy zostaje on objęty inną taryfą bez konieczności składania oświadczeń i od tej pory jest rozliczany według stawek przypisanych do nowej grupy taryfowej,

●      gdy użytkownik z grup taryfowych od W-1.1 do W-3.12T, od Z-1.1 do Z-3.12T lub od S-1.1 do S-3.12T chce zmienić taryfę na taką, która obejmuje ten sam rodzaj gazu i taki sam umowny poziom zużycia w ciągu roku. W takim przypadku zmienia się liczba odczytów gazu (np. z W1.1 na W1.2), a odbiorca musi dostarczyć odpowiedni wniosek do swojego dystrybutora. Takiej zmiany można dokonać raz w roku.

Podobnie jak w przypadku energii odbiorca może zmienić sprzedawcę gazu, jeśli zdecyduje się na wybór innej oferty. Proces przejścia do nowego sprzedawcy jest również taki sam.

Data Publikacji:

16.7.2024

Tagi:

Poradniki
Reklama 1

Z nami Twoja firma zyska nowe moce

Nie daj się namawiać i ułatw sobie życie! Pozwól nam dopasować idealną ofertę na prąd dla Twojej firmy.

Wypełnij formularz na naszej stronie, a my skontaktujemy się w sprawie oferty.

Wskaż temat rozmowy:

Podane adresu e-mail jest dobrowolne. Podanie adresu e-mail w formularzu kontaktowym będzie równoznaczne z wyrażeniem przez Państwa zgody na przesyłanie informacji handlowych (tj. oferty Axpo Polska), która może być w każdej chwili wycofana (na podstawie art. 398 ust. 2 ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej). Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie dot. oferty (tj. do podjęcie działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy na podstawie art. 6 lit. b) RODO). Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Jak wybrać sprzedawcę energii dla firmy w 2025 roku?

Rosnące koszty emisji CO2, wygaśnięcie tarczy energetycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw z końcem 2024 roku i wzrost cen surowców takich jak węgiel kształtują obecne ceny prądu. Z coraz większymi kosztami mierzą się szczególnie przedsiębiorstwa, które zużywają znacznie więcej energii niż gospodarstwa domowe, dlatego nawet niewielkie wahania cen mogą znacząco uszczuplić ich budżet. Jednak prąd dla firm może być tańszy, jeśli nawiążą współpracę z odpowiednim sprzedawcą energii.

Współpraca ze sprzedawcą energii: jakie pytania zadać przed podpisaniem umowy?

Współpraca ze sprzedawcą prądu może nie tylko pomóc obniżyć koszty prądu w firmie, ale też zwiększyć przewidywalność wydatków oraz wzmocnić przewagę konkurencyjną. Dlatego przed podpisaniem umowy z nowym sprzedawcą energii warto sprawdzić kilka kwestii, które mogą wpłynąć na przyszłość przedsiębiorstwa i jakość współpracy. ⁠Stawka stała vs. zmienna. ⁠Jednym z najważniejszych czynników, na który zwracają uwagę klienci przy ⁠wyborze sprzedawcy prądu, jest cena energii. Warto jednak zwrócić uwagę także na ⁠sposób rozliczania, np. czy sprzedawca oferuje możliwość wyboru stałej ceny na ⁠cały okres trwania umowy oraz jak długo można z niej korzystać. Możliwość ⁠wyboru stałej stawki chroni przedsiębiorców przed podwyżkami cen energii, a w ⁠związku z tym umożliwia kontrolowanie wydatków i planowanie budżetu. Z kolei ⁠stawka zmienna opiera się na notowaniach giełdowych i zmienia się w zależności ⁠od sytuacji na rynku. W przypadku spadku cen na giełdzie – Twoja stawka ⁠również proporcjonalnie się obniży i możesz liczyć na oszczędności.

Energetyczne partnerstwo: sprzedawca prądu dla efektywnego biznesu

Aby firma działała efektywnie, potrzebuje sprawdzonych partnerów. Dotyczy to również sprzedawców energii – wbrew pozorom współpraca z odpowiednim sprzedawcą nie ogranicza się tylko do zakupu prądu. To przede wszystkim długoterminowe partnerstwo, które może korzystnie wpłynąć na wzrost Twojej firmy i zapewnić spokój o jej przyszłość. Jak zatem dokonać właściwego wyboru? Dlaczego wybór sprzedawcy prądu ma znaczenie?