Axpo blog

Udostępnij

Czym się różni sprzedawca od dystrybutora energii?

Chociaż spora grupa odbiorców otrzymuje jedną fakturę za prąd, w rzeczywistości obejmuje ona dwie odrębne usługi: sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Zarówno sprzedawcy, jak i dystrybutorzy umożliwiają użytkownikom korzystanie z energii, jednak ich role znacznie się różnią i obejmują odrębne obszary – poniżej wyjaśniamy, czym dokładnie się zajmują.

Każdy etap ścieżki, którą przechodzi energia przed trafieniem do odbiorcy, jest realizowany przez inny podmiot. W pierwszej kolejności jest ona wytwarzana przez odnawialne źródła energii, elektrownie lub elektrociepłownie, a następnie dzięki sieci dystrybucyjnej i sprzedawcy energii trafia do przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych i rolnych. O ile ze względu na charakter działalności każdy z dystrybutorów świadczy swoje usługi na konkretnym obszarze Polski, to od 2007 roku dzięki uwolnieniu rynku energii odbiorcy mogą dowolnie wybierać sprzedawcę. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, w tym czasie na zmianę sprzedawcy energii zdecydowało się blisko milion użytkowników.

Kim jest sprzedawca prądu?

Sprzedawca prądu dla firm zajmuje się obrotem energią i odsprzedaje ją odbiorcom końcowym. Sprzedawcy energii świadczą swoje usługi na podstawie koncesji, której udziela im Urząd Regulacji Energetyki. Kupują oni prąd na Towarowej Giełdzie Energii, a następnie sprzedają go swoim klientom, umożliwiając tym samym korzystanie z energii przesyłanej przez lokalnego dystrybutora. Oferty sprzedawców energii mogą się od siebie różnić – nie tylko pod kątem stawek, ale też elastyczności współpracy, jakości obsługi czy źródeł pochodzenia prądu.

⁠Czy warto zmienić sprzedawcę prądu?

⁠W przeciwieństwie do usługi dystrybucji sprzedawcę energii można wybierać samodzielnie. Dlatego jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani obecną współpracą, warto rozważyć oferty innych sprzedawców – zmiana może przynieść nie tylko z obniżenie kosztów w perspektywie długoterminowej, ale też zapewnić dopasowane i transparentne warunki, mniej dodatkowych opłat czy możliwość korzystania z zielonej energii. Sam proces zmiany jest obecnie dość łatwy, szczególnie jeśli klient zdecyduje się na upoważnienie nowego sprzedawcy do przeprowadzenia formalności z dystrybutorem i dotychczasowym sprzedawcą prądu.

Czym zajmuje się dystrybutor energii?

Dystrybutor – inaczej operator systemu dystrybucyjnego (w skrócie OSD) – dostarcza użytkownikom prąd dzięki infrastrukturze energetycznej, czyli sieciom niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Odpowiada m.in. za eksploatację, konserwację i rozwój sieci elektroenergetycznej, zapewnienie ciągłości dostaw prądu oraz utrzymanie bezpieczeństwa całego systemu. Rolą dystrybutora jest też odczytywanie liczników i ich naprawa.

W Polsce mamy 5 głównych dystrybutorów energii, którzy są przypisani do konkretnych regionów i działają na nich w sposób zmonopolizowany. Wśród nich są Enea, Energa, Stoen Operator, PGE i Tauron. Poza tym istnieją też spółki lokalne, które posiadają własne sieci energetyczne i udostępniają je innym przedsiębiorstwom.

Jakie opłaty nalicza dystrybutor i sprzedawca energii?

Jeśli mamy podpisaną umowę kompleksową, na fakturze za prąd widnieją opłaty naliczone zarówno przez dystrybutora, jak i sprzedawcę energii. Opłaty sprzedażowe obejmują przede wszystkim koszt energii elektrycznej zależny m.in. od obowiązującej klienta taryfy i ceny za jednostkę energii czynnej. Poza kosztem samego prądu dochodzi opłata handlowa, której wysokość może różnić się w zależności od sprzedawcy. Natomiast u dystrybutora opłat jest nieco więcej – poza stałą i zmienną opłatą przesyłową są to m.in. opłata abonamentowa, przejściowa czy jakościowa. Bardziej szczegółowy opis opłat znajdziesz tutajWarto pamiętać, że w przypadku gdy podpiszemy osobne umowy z dystrybutorem i sprzedawcą energii, będziemy otrzymywać dwie faktury za świadczone przez nich usługi.

Data Publikacji:

12.6.2024

Tagi:

Poradniki
Reklama 1
Reklama 2

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska sp. z o.o, w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Brak powiązanych postów