Axpo blog

Udostępnij

Czas na oszczędności – jak obniżyć koszty energii w firmie?

Opłata za energię elektryczną to jeden z najbardziej podstawowych kosztów w niemal każdej firmie. Nic więc dziwnego, że szczególnie dotkliwe dla biznesów podwyżki cen prądu i spowolnienie gospodarcze zmotywowały przedsiębiorców do szukania oszczędności w tym obszarze. Sposobów na zmniejszenie kosztów energii jest kilka – od energooszczędnych rozwiązań w Twojej firmie po zmianę sprzedawcy prądu. Aby je poznać, zachęcamy do zapoznania się z całym materiałem.

Analiza zużycia

Pierwszym podstawowym krokiem w stronę oszczędzania jest analiza energetyczna. Dzięki niej dowiesz się, jakie jest zużycie prądu w Twojej firmie, czym się ono charakteryzuje i jakie są ewentualne powody nadmiernego wykorzystania energii. Do prostego wyliczenia możesz użyć dostępnych w internecie kalkulatorów zużycia energii elektrycznej, z kolei bardziej złożone analizy będą wymagały specjalistycznych badań (które są wskazane np. w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych).

Energooszczędne rozwiązania

Sposoby na oszczędności w zakresie zużycia energii, które jako pierwsze przychodzą do głowy, to te związane z codzienną pracą. Należą do nich m.in. konieczność wyłączania światła i urządzeń biurowych po skończonej pracy, odłączanie od prądu nieużywanych ładowarek, wymiana żarówek na energooszczędne czy wybór mniej energochłonnych rozwiązań podczas zakupu nowych sprzętów dla firmy. Część z tych sposobów jest związana z nawykami pracowników, dlatego warto zadbać o ich edukację w obszarze oszczędzania energii. Pomocne w zmniejszeniu zużycia prądu mogą być też takie działania jak termomodernizacja lub wdrożenie technologii wspierających ograniczenie kosztów energii. Co prawda są to już większe inwestycje, jednak przekładają się na niższe koszty energii w dłuższej perspektywie.

Zielona energia

Jeśli myślisz o długofalowych efektach, zdecydowanie warto rozważyć wybór energii ze źródeł odnawialnych. Jak podaje w jednym ze swoich raportów Polski Instytut Ekonomiczny, w 2040 roku energetyka oparta na węglu będzie 40% droższa niż zielona energia. Już teraz Polska jest jednym z tych krajów na świecie, w których dynamika wzrostu produkcji energii wytwarzanej z fotowoltaiki jest najwyższa. Pamiętaj, że nie musisz instalować paneli fotowoltaicznych ani turbin, aby móc korzystać z tego rodzaju energii – przy braku infrastruktury lub funduszy na taką inwestycję inną opcją jest po prostu zmiana sprzedawcy na takiego, który oferuje zieloną energię. Takie możliwości współpracy daje Axpo.

Przeczytaj też: Ekologiczne rozwiązania w organizacji - dlaczego warto?

Zmiana sprzedawcy energii

Skoro jesteśmy przy zmianie sprzedawcy, to warto podkreślić, że taki ruch również może się wiązać z obniżeniem opłat za prąd. W zależności od sprzedawcy cena energii dla firm może się znacznie różnić, dlatego jego zmiana często skutkuje sporą oszczędnością dla biznesu, a w przypadku firm o większym zużyciu prądu w grę wchodzą również negocjacje cen. Nie oznacza to jednak, że MŚP nie mogą czerpać korzyści z przejścia do nowego sprzedawcy energii – wręcz przeciwnie! Na rynku pojawia się coraz więcej ofert skierowanych właśnie do tego sektora. Sama zmiana sprzedawcy jest obecnie naprawdę łatwym i szybkim procesem, dodatkowo często można jej dokonać przez internet.

Dopasowana taryfa i model zakupowy

Kolejnym sposobem na zaoszczędzenie jest sprawdzenie, czy taryfa, według której rozliczasz się ze swoim sprzedawcą, jest dobrze dobrana do potrzeb firmy. Na podstawie analizy poziomu zużycia energii w ciągu dnia można sprawdzić, czy korzystniejsza będzie np. taryfa uwzględniająca kilka stref czasowych lub strefę nocną. Rozważ, czy bardziej odpowiednia dla Twojej firmy będzie rozliczenie zakupu energii po stałej czy zmiennej cenie.

Zużycie i koszty energii można obniżyć na różne sposoby. Nie trzeba w tym celu inwestować dużych pieniędzy, jednak poza podstawowymi działaniami ograniczającymi codzienne zużycie prądu warto rozważyć nowe możliwości. Zmiana sprzedawcy czy wybór OZE mogą realnie obniżyć koszty energii elektrycznej nie tylko w najbliższych miesiącach, ale i w perspektywie lat.

Data Publikacji:

24.6.2024

Tagi:

Energia dla firm
Reklama 1

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz Autoryzowanych Partnerów Axpo w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz Autoryzowanych Partnerów Axpo informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Prąd dla firm: jak wybrać wiarygodnego sprzedawcę energii?

W czasach dynamicznych zmian na rynku energii tylko wiarygodny sprzedawca prądu może zapewnić przedsiębiorcom pewną współpracę i zabezpieczenie przed rosnącymi kosztami prądu. Aby uchronić się przed podwyżkami, wiele firm decyduje się na zmianę sprzedawcy przed podpisaniem umowy i rozpoczęciem nowej współpracy warto  zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej dynamicznie się zmieniają. Szczególnie odczuli to przedsiębiorcy - zwłaszcza w związku z wygaśnięciem wsparcia rządowego w postaci ceny maksymalnej dla małych i średnich przedsiębiorstw, od stycznia 2025 roku koszty prądu dla firm znacząco poszły w górę. Aby uniknąć dalszych podwyżek i zabezpieczyć firmę przed ich konsekwencjami, takimi jak utrata płynności finansowej, warto postawić na nowe warunki od wiarygodnego sprzedawcę prądu.  

Oszczędność i efektywność: wybór sprzedawcy energii dla Twojej firmy

 Z końcem 2024 roku wygasła tarcza energetyczna dla małych i średnich przedsiębiorstw, co sprawiło, że wiele firm mierzy się dziś z konsekwencjami odmrożonych cen energii elektrycznej. Przedsiębiorcy szukają sposobów na to, aby zaoszczędzić i zwiększyć przewidywalność kosztów energii elektrycznej. Jednym z najbardziej skutecznych jest wybór sprzedawcy prądu oferującego stałe ceny i elastyczne warunki współpracy.

Koniec tarczy energetycznej dla firm – jak uchronić się przed gwałtownymi podwyżkami kosztów prądu?

Początek roku przyniósł firmom nowe wyzwania związane z gwałtownym wzrostem kosztów energii. Z końcem grudnia 2024 roku wygasła obowiązująca przez ostatnie dwa lata rządowa tarcza energetyczna dla przedsiębiorstw, co oznacza zniesienie ceny maksymalnej dla sektora MŚP. W związku z tym od stycznia tego roku niektóre firmy mierzą się ze wzrostem kosztów prądu. Tarcza została przedłużona tylko dla nielicznych podmiotów, jednak przedsiębiorcy mogą sięgnąć po inne sposoby na zabezpieczenie się przed rosnącymi cenami energii.   Wprowadzona w 2022 roku tarcza energetyczna chroniła firmy przed podwyżkami cen prądu, przede wszystkim poprzez określenie maksymalnej ceny, którą przedsiębiorcy mogli zapłacić za jednostkę energii. Od początku 2025 roku ochrona rządowa nie obejmuje już małych i średnich przedsiębiorstw, które mierzą się nawet z kilkukrotnymi podwyżkami kosztów prądu. Jest to więc najlepszy moment dla firm z sektora MŚP na obranie strategii, która pomoże im uchronić się przed konsekwencjami rosnących cen i zabezpieczyć swoją przyszłość.