Axpo blog

Udostępnij

Zielona energia dla firm: prąd z perspektywy odpowiedzialnego biznesu

Zrównoważony rozwój i odpowiedzialny biznes są obecnie hasłem przewodnim wielu przedsiębiorstw i branż. W czasach kryzysu ekologicznego dbałość o środowisko stała się koniecznością. To właśnie biznes ma ogromną moc sprawczą w obszarze ochrony środowiska przed dalszą degradacją i inspirowania innych organizacji do podjęcia podobnych kroków. Jedną z możliwości włączenia w strategię firmy działań odpowiedzialnych społecznie jest zamiana tradycyjnych źródeł prądu na zieloną energię.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

CSR (od ang. corporate social responsibility), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, opiera się na włączaniu w strategię firmy działalności na rzecz środowiska, lokalnych społeczności czy inkluzywności. Stąd przedsiębiorstwa zakładają długoterminowe cele związane m.in. ze zmniejszeniem emisji CO2, przejściem na odnawialne źródła energii czy promowaniem inkluzywności zatrudnienia. Dzięki skali działania, możliwościom finansowym i wywieraniu wpływu na rynek przedsiębiorstwa mają realne szanse wprowadzić pozytywne zmiany. W tym celu w korporacjach i większych firmach powstają działy CSR zatrudniające ekspertów planujących i koordynujących aktywności odpowiedzialne społecznie. Jednak nie tylko duże przedsiębiorstwa mogą podejmować działania w tym kierunku. Każda, nawet najmniejsza działalność może stać się odpowiedzialnym biznesem, co poza wywieraniem pozytywnego wpływu na otoczenie przynosi wiele innych korzyści samej firmie.

Dlaczego warto być odpowiedzialnym społecznie? 

Angażując się w działania CSR, przedsiębiorstwa przyczyniają się do polepszenia stanu środowiska i warunków życia wielu ludzi. Tym samym pokazują, że nie koncentrują się wyłącznie na zysku, a dzięki temu budują swoją przewagę konkurencyjną i kształtują wizerunek odpowiedzialnego biznesu. Jak pokazują wyniki badania Consumer Life zrealizowanego przez GFK w 2022 roku, według 55% Polaków biznes powinien wziąć odpowiedzialność za ochronę środowiska. Z kolei z analizy UCE Research dla Wyborcza.biz wynika, że 53% klientów decyduje się na wybór produktu lub usługi danej firmy ze względu na jej działania w obszarze odpowiedzialności biznesu. Poprzez zaangażowanie w odpowiedzialne społecznie działania firmy mogą nie tylko stać się atrakcyjnym wyborem dla klientów, ale też budować z nimi relacje oparte na lojalności i zaufaniu. CSR przyciąga też potencjalnych pracowników – jak pokazują wyniki badania Pracuj.pl z 2020 roku, 58% kandydatów chętniej aplikuje do firm odpowiedzialnych społecznie.

Zielona energia

Od biznesu oczekuje się przede wszystkim zaangażowania w działania proekologiczne. Nie trzeba jednak prowadzić działalności na dużą skalę lub zaczynać od rozbudowanej strategii CSR, aby stać się bardziej „zieloną” firmą. Jednym z podstawowych i najłatwiejszych w osiągnięciu celów odpowiedzialnej organizacji jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Każda firma zużywa prąd, często w bardzo dużych ilościach, dlatego przejście na OZE stanowi istotny krok w kierunku ochrony środowiska. Ale to nie wszystko – biorąc pod uwagę politykę Unii Europejskiej dążącej do wzrostu udziału OZE w rynku oraz większą stabilność cenową zielonej energii, taki ruch będzie wiązał się z zapewnieniem Twojemu biznesowi oszczędności i większego bezpieczeństwa energetycznego.

Jak zacząć korzystać z OZE?

Aby zacząć korzystać z OZE, nie musisz inwestować w specjalne instalacje. Wystarczy, że nawiążesz współpracę ze sprzedawcą prądu, który sprzedaje certyfikowaną zieloną energię dla firm – jak robi to Axpo. Sam proces zmiany sprzedawcy energii jest dość łatwy, a w długofalowej perspektywie przełoży się na oszczędność, wysoką jakość usług energetycznych i zbudowanie pozytywnego, bardziej ekologicznego wizerunku. Obecnie klienci i kandydaci ubiegający się o pracę oczekują od przedsiębiorstw zaangażowania w zrównoważony rozwój, dlatego przejście na OZE pomoże Ci zbudować przewagę konkurencyjną w tych obszarach.


Data Publikacji:

12.6.2024

Tagi:

Z rynku energii
Reklama 1
Reklama 2

Chcesz poznać szczegóły oferty Axpo?

Wypełnij formularz, a my oddzwonimy z propozycją dla Twojej firmy.

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Axpo Polska sp. z o.o oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska sp. z o.o, w celu odpowiedzi na Państwa zapytanie. Przysługuje Pani/Panu prawo: dostępu do danych, sprostowania danych, usunięcia danych, ograniczenia przetwarzania danych oraz prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w naszej Polityce Prywatności dostępnej tutaj.

Wyrażam zgodę na przekazywanie przez Axpo Polska z siedzibą w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2B, 00-843 Warszawa oraz stosowanie umocowanych partnerów Axpo Polska informacji handlowych za pośrednictwem wskazanych poniżej kanałów komunikacji:

Ostanie wpisy z tej kategorii:

Brak powiązanych postów